Môže sa stať, že menštruácia aj ovulácia po zavedení telieska vymizne?

Zodpovedané
28. jan 2023

Dobrý deň,

pred rokom som si dala zaviesť teliesko Levosert. Pol roka som neustále špinila. Po pol roku špinenie vymizlo a nabehla menštruácia, ktorá nie je veľmi silná, cca 4 - 5 vložiek za 4 dni. Taktiež nabehla aj ovulácia, ktorá je bolestivá. Ovulácia nabehla po ukončení dojčenia.

Môže sa stať, že menštruácia aj ovulácia vymizne?

Bola by som rada, keby vymizla. Bola som na kontrolnom uzv, ktorý je ok a teliesko je na správnom mieste. Pani doktorka mi brala aj kultivácie, ktoré boli ok.

Ďakujem.🙂

Dobrý deň,

pri hormonálnom vnútromaternicovom teliesku je bežné, že ženy v čase menzesu iba špinia alebo menzes nemajú vôbec. Uvidíte ako sa to vyvinie časom.

Mechanizmus účinku telieska tkvie v zmene cervikálneho hlienu (nižší prienik spermií, nižší až nulový výskyt zápalov malej panvy), atrofii endometria (nízka sliznica maternice) a ovplyvnení mobility túb.

Medzi nežiadúce účinky radíme vznik funkčných ovariálnych cýst, pretože teliesko netlmí ovuláciu (! ktoré ale spontánne miznú - netreba ich operovať) - preto tie občasné bolesti. Spoľahlivosť telieska je však vysoká - účinok blízky sterilizácii /Pearlov index 0,02/.
Pacientka môže krvácať/špiniť 3 mesiace po zavedení, postupne ale krvácanie slabne až sa normalizuje/vymizne.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník