Môže sa živé mäso 5 mesiacov po pôrode vstrebať?

Zodpovedané
11. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému.

Môže sa živé mäso 5 mesiacov po pôrode vstrebať samo, alebo je nutné ho odstrániť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete, kde sa "živé mäso" - teda hypergranulačné tkanivo v mieste jazvy v dôsledku pravdepodobného sekundárneho hojenia nachádza, ale úplne zmiznúť už nezmizne. Časom zbledne a môže sa čiastočne zmenšiť. Pokiaľ je však stále aktívne, môže naďalej rásť.

Môžete si skúsiť aplikovať na danú oblasť silikónový gél /napríklad Silkyderm alebo podobné preparáty/, ktorý sa indikuje ako remodelujúci materiál predovšetkým na prevenciu, ale aj ako liečba hypertrofických jaziev a keloidov.

Riešením je tiež chirurgické odstránenie avšak s rizikom, že sa komplikácia bude opakovať. Prípadne konzultujte estetické centrum. Určite je však potrebné vyšetrenie a na základe nálezu rozhodnúť o ďalšom manažmente.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník