Môže stres spôsobiť oneskorenie menštruácie?

Zodpovedané
5. máj 2022

Dobrý deň,

mám 21 rokov. Posledný mesiac som na tom bola psychicky zle, mala som neskutočné stresy.

22.4. som prechladla, no už som v poriadku. 24.4. som mala mať menštruáciu, ktorá ale dodnes neprišla.

Tehotná nie som, testy som si robila.

Prsia mám citlivejšie, mám aj výtok (nie veľa, skôr biely/priesvitný) a sem - tam bolesti v podbrušku. Čiže príznaky ako pred menštruáciou.

Naposledy sa mi niečo podobné stalo asi pred rokom, keď som schudla 5 kg, no menštruácia nakoniec prišla po 8 dňoch.

Teraz už čakám 7 dní, no zatiaľ neprišla a bojím sa, či nemôže ísť o niečo vážnejšie.

Lekárka mi odporučila počkať, no iba mi to pridáva na strese.

Mám ešte počkať, či menštruácia príde?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nemáte iné ťažkosti, ešte počkajte. Ak by menštruácia meškala 10 a viac dní, prípadne by sa pridružili aj iné ťažkosti, vyhľadajte svojho ambulantného gynekológa.

Nemajte obavy. Stres má veľmi veľký vplyv na náš hormonálny systém. Rovnako prechladnutie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník