Môžem brať Ascorutin, ak mám krvácanie a špinenie z hematómu?

Zodpovedané
10. jún 2022

Dobrý deň,

od 19. 5. som začala špiniť, na pohotovosti nič nenašli, bábätko bolo v poriadku. Teraz v sobotu 4. 6. som začala masívne krvácať, na pohotovosti povedali, že bábätko rastie, tehotnosť je v poriadku a vraj nevedia, z čoho môžem krvácať. Zvýšili mi len dávky Utrogestanu z pôvodných 1-0-1 na 2-2-2.

6. 6. som šla znovu na pohotovosť s tým, že chcem konečne vedieť, čo mi je a konečne nastaviť správnu liečbu. Konečne mi zistili príčinu, hematóm 21 mm. Dieťatko stále rastie, má 2,3 cm. Pichli mi Dicynone a poslali so správou k mojej lekárke, že si mám pýtať od nej lieky na vstrebanie hematómu. Ona ma doslova zhučala, že či si myslím, že mi teraz maternicu kvôli hematómu zoperujú, že mi nemá čo predpísať, mám vraj Utrogestan, že čo by som ešte chcela. Na otázku o Ascorutine zvýšeným hlasom povedala, že či si neviem nájsť na internete informáciu, že je kontraproduktívny v tehotenstve a nesmie sa užívať. Vraj mám piť šťavu z citrónov, aj ich jesť + brať kyselinu listovú. Moje momentálne lieky/vitamíny sú Utrogestan 2-2-2 a Femibion 1.

Chcem sa preto spýtať, či existuje aj nejaké homeopatikum na zníženie krvácania alebo náhrada lieku Dicynone bez predpisu lekára, lebo zrejme sa k ničomu už nedostanem okrem toho Utrogestanu a Femibionu.

Plus doplňujúca otázka, či ten Ascorutin by som teda mohla, alebo radšej nie? Ja už som zúfalá z tohto prístupu v našom meste...

Ďakujem.

Dobrý deň,

Ascorutin samozrejme môžete užívať, v dávkovaní 3x1 denne, po dobu až kým úplne neprestanete špiniť.

Utrogestan samozrejme užívajte tiež v doporučenom dávkovaní.

Ak je krvácanie silné a tehotenstvo inak v poriadku, mali by Vás dľa môjho názoru hospitalizovať a podávať lieky na zastavenie krvácania. Výborný je tiež Kanavit. Ten sa podáva do žily, do svalu ale tiež ho dostať v kvapkách. Je však na predpis.

Nezabúdate na prísny kľudový režim.
Ak sa krvácanie zastaví, hematóm sa postupne sám vstrebe.

Tiež si myslím, že Vám mohli lieky predpísať aj na pohotovosti. Skúste možno inú nemocnicu v okolí. Je smutné aký majú lekári vo Vašom okolí prístup.

Držím Vám palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník