Môžem odmietnuť cytologické vyšetrenie v tehotenstve?

Zodpovedané
2. nov 2022

Dobrý deň,

som cca v 5. tt, dostala som pozvánku na cytologické vyšetrenie po troch rokoch. Avšak veľmi sa toho obávam, nakoľko mi toto vyšetrenie bolo robené počas prvého tehotenstva v 7. tt a následne bábätku prestalo biť srdiečko. Vyšetrenie na cyto však bolo v poriadku.

Preto sa chcem spýtať, či toto vyšetrenie môžem odmietnuť a vykonalo by sa neskôr?

Robí sa toto vyšetrenie štandardne aj počas tehotenstva?

Niektorí lekári vravia, že sa môžu poškodiť plodové obaly.

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

plodové obaly sa cytologickým vyšetrením určite nepoškodia, tak vysoko sa ster nerealizuje.

Robieva sa cytológia aj v tehotenstve, je tam však oveľa väčšie riziko prechodného krvácania, keďže je krčok už v tehotenstve výrazne prekrvený.

Kľudne môžete vyšetrenie odmietnuť a zrealizuje sa po pôrode.

Držím palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník