Môžu byť výsledky z prvotrimestrálneho skríningu skreslené?

Zodpovedané
12. mar 2022

Dobrý deň,

u mojej gynekologičky mi v 11. týždni robili odber krvi na prvotrimestrálny skrining, ktorý vyšiel negatívny. S týmito výsledkami som mala ísť na 3D ultrazvuk. Následne v 13. týždni plus 6 dní (podľa CRL to bol dokonca 14. týždeň plus 1 deň) som bola na 3D ultrazvuk, kde mi zase brali krv. Výsledky z ultrazvuku boli dobré. Doktor mi povedal, že všetko je v poriadku. Keď došli výsledky testov z krvi, tak mi vyšiel pozitívny prvotrimestrálny skrining s rizikami T18 1z38 a T13 1z70. Navyše tam píše, že nosná kosť je prítomná, ale trojcípa chlopňa doppler - abnormálna.

Prečo mi prvé testy vyšli negatívne a následne o dva týždne už boli pozitívne?

Môžu byť výsledky skreslené?

Mám byť znepokojená?

Ďalšie krvné testy ma čakajú v 17. týždni.

Ešte dodám, že NT 2,75 mm.

Výsledky z krvi v 10. týždni plus 6 dní:
PAPP-A ju hodnota 1,13 iu/L
FreeB-hCG hodnota 19,92 iu/L

Výsledky z krvi v 13. týždni plus 6 dní:
PAPP-A hodnota 2,50 iu/L
Volny beta-hCG hodnota 8,73 iu/L

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak tomu správne rozumiem, prvotrimestrálny skríning bol u ambulantného gynekológa v poriadku. Rovnako 3D ultrazvuk u špecialistu.

Následne Vám realizovalo ďalšie súkromné laboratórium odber krvi a tam vyšli výsledky ako opisujete. Nerozumiem z akého dôvodu bol realizovaný opakovaný odber a tiež popisu abnormálnej trojcípej chlopne, keďže ide o ultrazvukový nález, ktorý bol údajne v poriadku.

Kontaktujte pracovisko, skadiaľ Vám boli výsledky odoslané a overte si výsledky vyšetrení.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník