Môžu zrasty spôsobiť problémy pri treťom pôrode?

Zodpovedané
16. mar 2023

Dobrý deň,

v júni 2021 som porodila akútnou sekciou v 36. týždni + 1 deň. Dieťatku padali ozvy. Bol to druhý pôrod. Prvý bol v roku 2005 prirodzene v 41. týždni. Po sekcii mi doktorka povedala, že maternica bola v stave ako keby som už sekciu mala. Vraj veľa zrastov. Po biopsii bol výsledok “infarkt placenty”.

Preeklampsiu mi pred pôrodom nepotvrdili, aj keď som mala vyšší tlak, ale bielkoviny v moči nie. Po pôrode mi diagnostikovali popôrodnú preeklampsiu (nevedela som, že aj taká je) a po týždni v nemocnici bolo všetko ok.

Momentálne beriem Agen 5 jednu tabletku ráno. Tlak je pod kontrolou. Chceli by sme ešte jedno bábo.

Môžu zrasty spôsobiť problémy?

Aká je pravdepodobnosť, že sa preeklampsia objaví?

Súvisel infarkt placenty s vyšším tlakom?

Mohlo to súvisieť s tým, že 5 dní pred akútnou sekciou som sa dala zaočkovať proti Covidu-19?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

zrasty vznikli pravdepodobne pozápalovo.

Čo sa týka samotného tehotenstva z pohľadu zrastov, tak problém nebude. Aký bude priebeh sekcie predpokladať neviem. Nález môže byť tak zložitý z pohľadu zrastov, ako aj úplne bezproblémový (ak boli rozrušené pri sekcii dostatočne a nezvnikli nové). Skôr sa ale prikláňam k verzii, že nález nebude ideálny.

Preeklampsia vzniká pre poruchu vývoja placenty už úvode tehotenstva. Je vhodné, ak sa u Vás vyskytla, v ďalšom tehotenstve užívať Anopyrin v rámci prevencie jej rozvoja.

Očkovanie s akútnou sekciou nesúviselo.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník