Od ktorého týždňa by som mala cítiť pohyby bábätka denne?

Zodpovedané
9. aug 2022

Dobrý deň,

rada by som sa opýtala ako je to s pohybmi bábätka v tehotenstve. Od ktorého týždňa je dobre si všímať, či sú intenzívne, v rovnakom množstve cca a podobne. Ide o to napr., že som momentálne 21+2 tt, pohyby cítim sem tam len tak bublinkovanie, sem tam za deň aj mini kopanček ale manžel ak dá na brucho ruku ešte necíti (len ja, keďže je to vo vnútri).

Odkedy by som mala cítiť pohyby denne?

Kedy, v akom časovom intervale, je to ešte ok?

Lebo však bábo môže aj spať. A hlavne pán doktor aj povedal, že zas netreba to sledovať tak, aby nám z toho preplo a iné je necítiť pohyby v 34 - 35 tt. Pred vyše týždňom (19+6 tt) som bola na morfo a pán primár povedal, že aj keby som necítila vôbec pohyby a začnem ich pociťovať o týždeň, je to úplne ok (sám sa čudoval vlastne, že som si tak istá, že dačo cítim 🙈). Je tu veľa diskusií kde ženy necítia pohyby celodenne aj v takom týždni 22 - 24 a majú stres.

Tak kedy ten stres je skutočne oprávnený?

Ďakujem.

Dobrý deň,

presne ako Váš gynekológ povedal, nie je dobré sa ani príliš sledovať. Neexistujú tabuľky, kde by bolo napísané ako často sa má bábätko hýbať a akou intenzitou to má maminka pociťovať. Je to veľmi individuálne. Sú aktívnejšie bábätká a menej aktívne. Môžu mať aj lenivejší deň, prípadne byť aktívnejšie po zjedení sladkého alebo vypití kávy. A tak ako ste sama napísala, aj spinkať musia. Všeobecne žena začne pociťovať pohyby plodu okolo 20gt. a stále bližšie k termínu pôrodu ich bude pociťovať intenzívnejšie, keďže bude dieťatko väčšie a silnejšie.

Ak by sa Vám zdalo, že už dlhšie pohyby nepociťujete, štuchnite trošku do bruška. Dieťatko Vám dá odpoveď ;)

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník