Užívanie Anopyrinu ako prevencia preeklampsie

najk
9. jan 2017

Ahojte, chcela by som sa opýtať, či ste niektorá užívali v tehotenstve anopyrin ako prevenciu preeklampsie. Pomohlo Vám to? Vyhla sa Vám? Alebo sa aspoň dostavila v neskoršom týždni ako v predchádzajúcom tehotenstve? Robili Vám aj testy na zrážanlivosť krvi?
Za každú skúsenosť moc ďakujem

shia
9. jan 2017

Ahoj, ja som tiež mala predčasný pôrod v 34tt kvôli preeklampsii, som teraz tehotná po 4 rokoch cca, ale Dr žiadne preventívne opatrenia veru nerobí ani mi žiadne neponúkol, takže - nič. ANi vyšetrenia,ani extra sledovanie, ani nič. No snáď to dopadne aj tak dobre...tebe sa v tehu už objavila preeklampsia, či ako..?

najk
autor
9. jan 2017

@shia Ahoj, ano, mala som tazku preeklampsiu a musela som predcasne porodit v 32tt. Doktor mi povedal, ze jedina prevencia v dalsom tehotenstve by bolo uzivanie anopyrinu. Myslim, ze spominal 8-16tt. Ale samozrejme, ze to nie je ziadna zaruka, len to znizuje riziko, ze sa to zopakuje. Preto by som chcela vediet, ci ma niekto s tym skusenosti a ci to zabralo. Zvazujem dalsie mimino, ale mam strach, ze by sa to mohlo zopakovat v skorsom tyzdni. Mne sa objavila uz v 27tt, ale nejako sa ten tlak nastastie podarilo udrzat az do 32tt.

V kolkom si teraz tt? Zatial tlak ok? Drzim palce, aby sa nezopakovala 🙂

petrag25
9. jan 2017

Ahoj, mne robili testy na zrazanlivost ale uz pozde.v stredu som mala vysoky tlak v piatok som sla do nemocnice pricom mi vacsne brali krv a nepovedali ani slovo a v nedelu rano som mala sekciu kvolu hellp syndromu. Ale o tejto metode som citala ze to moze pomahat, akurat neviem ci by som sa nebala uzivat cele tehu nejake lieky ci to neuškodí babike

shia
9. jan 2017

@najk zajtra mi zacina 18tt, nestrazia ma nijak specialne,ani ziadne odbery nic....a to hovorili, ako ma budu sledovat pch...ja som si dnes kupila sama Omega3, citala som o tom - kopirujem: " Dostatok DHA je nesmierne dôležitý pre zdravý, normálny vývoj mozgu, očí a nervového systému dieťaťa. Nedostatočný príjem DHA v období tehotenstva je spájaný so skrátením trvania tehotenstva a zvýšeným rizikom predčasného pôrodu. " Len neviem, ci si robim dobre, dala som si len polovicnu davku ako sa odporuca, opytam sa na to na poradni,ale idem na nu az o 2 tyzdne...ja len pevne verimaby sa to nezopakovalo. Uz som mala tento rok jeden potrat,ale nevie sa preco, bol v 8tt...

najk
autor
10. jan 2017

@shia Preeklampsia sa vzdy vyskytuje az v druhej polovici tehotenstva. Mozno Ta zacnu viac sledovat az teraz a prikazu Ti, aby si si kazdy den merala tlak aj doma..
Omega3 by Ti ublizit nemalo, ale jasne, radsej sa opytaj..
Drzim palce 🙂

najk
autor
10. jan 2017

@petrag25 Myslim, ze sa ten anopyrin neuziva cele tehotenstvo, ale iba 8-16tt. Samozrejme, ze tiez nie som nadsena z predstavy uzivania nejakych liekov hned na zaciatku tehotenstva. Ale na druhej strane ked mi pri prvom tehotenstve skusali 5 tyzdnov udrzat tlak dole, aby to tehotenstvo natiahli co najdlhsie, napchali do mna tolko liekov, ze by som radsej chcela ako prevenciu nizke davky anopyrinu, ako potom brat kila liekov a bez ucinku :(

shia
10. jan 2017

@najk mne inak viaceri dotkori nezavisle od seba hovorili, ze preeklampsia sa vobec nemusi opakovat, tak dufajme, ze je to aj nas pripad ;)

petrag25
10. jan 2017

@najk viete co ja neviem uz naozaj co z coho je. Niekto v tehu ma totalne zlu zivotospravy, stravuje sa na mastnom mase a klobasach lebo mu to chuti a tlak je v pohode a ziadne problemy. Mne to niekedy tak pride ze cim si clovek dava vacsi pozor na vsetko tym je to len horsie. Ja tiez este urcite chcem jedno babo, nie teraz lebo musim zabudnut co to so mnou porobili, nech sa zahoja jazvy a chcem pochutnut a v tehu zmenim zivotospravu a som zvedava ci to bude na nieco dobre alebo zase bude tlak strajkovat

najk
autor
10. jan 2017

@petrag25 No ved prave nikto nevie povedat, co to sposobuje. Ja mam aj vahu ok, aj som sa stravovala cele tehotenstvo podla mna dost dobre a aj tak som mala vysoke tlaky. Takze fakt netusim ako by sa tomu dalo vyhnut :(

shia
10. jan 2017

mne tiez nezistili, preco sa to stalo...vahu som mala ok, vzdy som bola chudsia, takze tou to nebolo, nebola som ani v strese (bola som PN) ani nic, proste ako povedala vtedy internistka - mala som len smolu....snad sa nam to uz nebude opakovat...

petrag25
11. jan 2017

Baby mne tiez kadeco chodi po rozume, ja som 4m po porode a proste v poslednej dobe ma zacalo pobolievat brucho, tuto noc mi bolo spatne ba zaludok..uzivam antikoncepciu od konca sestonedelia ale bojim sa zeby to mohlo byt baby..no na baby by bolo moc moc skoro

najk
autor
11. jan 2017

4mesiace po cisaraku by bolo naozaj dost skoro. Ale ak uzivas antikoncepciu, tak ta pravdepodobnost je dost nizka. Mozno Ti je zle od zaludku len zo stresov a nevyspanosti. Lebo ved tie prve mesiace su narocne..

janula.k
11. jan 2017

Ahojte, moja svagrina mala preeklampsiu zistenu v prvom tehu v 34tt a v 37tt jej vyvolali porod. Teraz je druhy krat tehotna a uz zacina 39tt a vsetko je v uplnom poriadku, chvalabohu.
Ale rozmyslam, preco uzivat pri preeklampsii anopyrin. Ten je predsa na riedenie krvi a preeklampsia je bielkovina v moči plus vysoky tlak, ci? Neviem, ako to spolu suvisi. Moja svagrina myslim uzivala do 16tt duphaston. Ze dostatok progesteronu je dolezity pri prevencii preeklampsie. Ale to mam len od nej.

mirka200
11. jan 2017

ja som užívala anopyrin celé tehu ,ale kvôli riedeniu krvi atd .

najk
autor
11. jan 2017

Preeklampsia je ochorenie ciev placenty. Cievy v placente nie su dostatocne rozsirene v dosledku coho plod nie je zasobovany kyslikom a zivinami a stupa tlak. V dosledku vysokeho tlaku prestavaju oblicky spravne pracovat a objavuje sa bielkovina v moci. Preto preventivne nasadzuju anopyrin. Malo by to nejako pomoct lepsie zasobovat plod zivinami, lebo krv je redsia a lahsie cez tie zuzene cievy prenikne k plodu a zasobuje ho zivinami. Aspon si myslim..

O tom progesterone som nepocula, ze by pomahal proti preeklampsii. Pokial viem, tak Duphaston sa pouziva na zaciatku tehotenstva v pripade, ze hrozi potrat na udrzanie tehotenstva.. V kazdom pripade je super, ze sa preeklampsia u svagrinej nezopakovala.

kale13
11. jan 2017

podobne ucinkuje, teda zrieduje krv aj rybi olej ... pre tehotne je dobry ten co je tela ryby, len fish oil omega 3 ( nie ten z pecene -cod liver oil, co ma aj vitamin A)
http://www.bmj.com/rapid-response/2011/10/30/fi...

mirka183
17. mar 2017

@najk odpoviem ti, aj keď oneskorené, lebo sa má tato téma týka. v prvom tehu dom prekonala preeklampsiu. Keď som pred nedávnom otehotnela dr. to hneď riešil. Ako prvé som dostala utrogestan, aby sa dobre vyvinula placenta, ale aj ako prevencia potretu. Od teraz začínam užívať anopyrin, som v 13 TT sa budem ho užívať asi to nejakého 35 TT. Dr. dôverujem, vraj je to jediná prevencia a má s tým dobré skúsenosti. Tak verim , že bude všetko ok. Inak my nerobili žiadne testy, užíva sa minimálna dávka, ktorá by babu nemala uškodiť

najk
autor
19. mar 2017

@mirka183 Dakujem za skusenost. Daj potom prosim vediet, ci sa preeklampsia nezopakovala, pripadne ci prisla aspon v neskorsom tyzdni. Je pozitivne, ze Ti dr povedala, ze s tym ma dobre skusenosti. Drzim palce, aby vsetko dobre dopadlo 🙂

najk
autor
26. okt 2017

@shia
@mirka183
Ahojte, ako nakoniec dopadli Vase tehotenstva? Nezopakovala sa preeklampsia? Ja som si zatial na druhe netrufla.. Od porodu uz ubehli viac ako 2 roky, ale stale sa bojim do toho ist :(

mirka183
26. okt 2017

@najk nie nezopakovala

shia
31. okt 2017

@najk mne sa zopakovala 😔,dokonca už mala aj nábeh na HELLP (zhoršené pečeňové testy),ale našťastie všetko včas podchytili,ležala som kvôli tlaku už posledné 3 týždne v nemocnici, aby sme vydržali pokope aspoň do 36tt,dávali infuzky magnézia a na tlak Dopegyt, (neskôr aj Vazokardin), a naplánovali sekciu na 36tt+1, všetko OK, synček je strašne šikovný a zlatučký, oplatilo sa podstúpiť 😍🤞

petrag25
3. nov 2017

Ja som po help syndróme a tiez by som chcela este jedno babo.. Co myslite, mam dufat? Aky je postup pri dalsom tehotenstve, len vas viac sledovali ci ste boli aj na nejake testy pred otehotnenim

najk
autor
8. nov 2017

@petrag25 Ahoj, som na tom podobne, zvazujem druhe, ale doktor mi povedal, ze sa to moze zopakovat, ale nemusi. Pravdepodobnost, ze sa to zopakuje je samozrejme vyssia. Ako jedinu prevenciu by mi nasadil anopyrin. To je asi vsetko.. Potom uz jedine dufat.. Idealne sa o tom porozpravaj so svojim lekarom, co si mysli. A daj vediet jeho nazor. Tiez sa snazim zbierat info zo vsetkych stran, ale v podstate su vsetky rovnake - ze mi nikto nezaruci, ze sa to nezopakuje.

lusyc
8. dec 2017

Ahojte. Aj ja som mala preeklampsiu. Tlak pomaly stupal od 27.tyzdna, od 31. som uz bola v nemocnici na srvorkombinacii liekov na vysoky tlak, ale nezabralo a malu mi vybrali von v 32+1. Rehabilitujeme, je velmi zlatá a nechcem ju tu nechat samú, tak rozmyslame nad surodencom, ale velmi sa tiez bojim. Uz je to rok, ale to obdobie v nemocnici a potom dochadzanie do inkubatora bolo strasne. Takisto som nic nenasla na nete ako prevenciu len anopyrin a progesteron, ale prirodny. A nizke bmi pod 20, co sa mi zda nereálne. Mam 165 cm a 63 kg, nepripadam si tucna, len mlandrava. Doktor vravel pockat dva roky od sekcie, len kym sa nam podarí... Ako ste dopadli vy, ako ste sa rozhodli?

najk
autor
8. dec 2017

Zatial sme sa nerozhodli 🙂 uz je to 2,5 roku od porodu a stale som sa neodvazila ist do toho :( stale mam strach. Ja som bola v nemocnici 5 tyzdnov pred porodom a bolo to hodne zle, takze obavy pretrvavaju. Zvazujeme, ze to na jar skusime, ale mozno sa to ani nepodari. Nam trvalo 2 roky kym som otehotnela..
Aky nazor na dalsie tehotenstvo ma Tvoj lekar?

najk
autor
8. dec 2017

@lusyc inak ta vaha mi pride blbost a pocujem to prvykrat.. mam podobnu vahu aj vysku ako Ty. Praveze na mna v nemocnici pozerali, ze je divne, ze mam tak vysoky tlak, ked som tak stihla. Bola som asi v 6 mesiaci a mala som snad 64kil. Takze o vahe to asi nie je..

lusyc
9. dec 2017

@najk ahoj. Moj lekar len povedal, ze počkať dva roky. Viac som sa nepýtala. Aj v nemocnici som bola v takom strese, ze som sa nezmohla na ziadne otazky. Celkovo ta nemocnica bol des. Manžel je velky optimista, chcel by vela detí. Aj my sme sa snazili skoro tri roky, kym sa podarilo. A to sme sa presťahovali od svokrovcov, zmenila som pracu, do ktorej som chodila peši alebo na bicykli, zmenila som gynekologa. Inak by sme sa podla mna snazili doteraz. A paradoxne som pribrala asi 3 kilá. Za cele moje 7 mesačné tehu 10 kg, z coho bola asi polovica voda, taká som bola spuchnuta. A kedze mi neslo mlieko, pila som vela viney, co ja nie som zvyknutá (len cistu vodu) a pribrala som. Snazim sa samu seba povzbudiť, ze zlepším kondičku, prestanem vyjedat nezdrave veci, nasadim kys.listovu a zacneme sa snazit zas. Psychika robi vela. A skúsim potom s mojim doktorom predebatovat, čo ďalej. Co sa ma stat, sa stane. Mozno sa ani nepodarí a asistovanu reprodukciu pokusat nebudem. Ale bojim sa veľmi.

nicci254
30. jún 2019

Ahojte, ako ste prezivali dalsie tehotenstvo po preeklampsii? Ja som v 22.tyzdni, co je presne cas, v ktorom ma hospitalizovali pre vysoky tlak a opuchy a zacinam byt dost v strese..Neviem ako sa upokojit aby som si sama nejako nepohorsila.. Od 9.tyzdna beriem anopyrin a od zaciatku tehu polku dopegytu.Som strasny pesimista a tak sa velmi obavam a neverim, ze sa mi preeklampsia vyhne..je to o to horsie, ze pri predoslom tehotenstve babatko zomrelo..Tlak mam zatial stale dobry aj vsetky vysledky. Ale ako vsetci vieme, preeklampsia je v tom zakerna ze vsetko sa moze zmenit z minuty na minutu :(

lusyc
30. jún 2019

Ja som od 18. tyzdna brala anopyrin, skor som sa nedostala ku hematologičke, od 33. tyzdna som si pichala fraxiparin. S ukoncenym 36. tyzdnom mi vybehol tlak, ale opuchy a bielkovina v moci sa neobjavili, 38+1 som mala sekciu. Myslim, ze skor, aby sa preeklampsia nestihla zopakovať, ale tlak mi neslo zraziť ani na viacerych liekoch. V 1.tehu som mala akútnu sekciu 32+1 kvôli preeklampsii. Tiež som pesimista. Držím palce.

najk
autor
2. júl 2019

@lusyc Tak to nechapem, ze si pesimista, ked si dokazala donosit druhe dieta a nemuselo sa kvoli preeklampsii narodit predcasne. A hlavne ked bol anopyrin nasadeny pomerne neskoro. Podla mna to dava dost dobru nadej nam ostatnym, ze by to mohlo fakt fungovat 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre