Odporúčate pri vynechaní antikoncepcie užiť tabletku po?

Zodpovedané
10. nov 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom antikoncepcie.

Je možné pri vynechaní HAK dvoch tabletiek v strede cyklu, ktoré boli užité neskôr v iné dni, keď bol po 4 dňoch od vynechania nechránený styk užiť tabletku po?

Alebo sa nemusím obávať?

Ďakujem

Dobrý deň,

všeobecne platí, že pokiaľ sa oneskoríte do 12 hodín, užite zabudnutú tabletu a antikoncepčná účinnosť znížená nie je.

Pokiaľ sa oneskoríte o viac ako 12 hodín, užite zabudnutú tabletu hneď ako si spomeniete /aj keby ste užili dve naraz/ a ďalšiu užite v obvyklom čase. Následne je potrebné mať chránený pohlavný styk najbližších 7 dní.

Čím viac tabliet sa vynechá a čím sú bližšie ku koncu blistrového balenia, tým je vyššie riziko gravidity.

Vo Vašom prípade je riziko otehotnenia vyššie keďže ste zabudli užiť rovno dve.
Jedinou možnosťou je užiť tabletu “po” s názvom EllaOne, ktorú je možné užiť do 5 dní od nechráneného pohlavného styku. Neskôr to už význam nemá.

Pokiaľ prešlo od prvej vynechanej tablety viac ako 5 dní, tabletu “po” neužívajte. Pokračujte v pravidelnom užívaní antikoncepcie bez pauzy, to znamená, že začnete užívať nové balenie ihneď po dobratí aktuálneho blistra s vynechaním placebo tabliet. Menštruácia sa nedostaví, môžete však začať špiniť kedykoľvek v priebehu užívania tabliet.

V oboch prípadoch je potrebné do ďalšej menštruácie používať bariérovú metódu /prezervatív/ až do príchodu riadneho menštruačného krvácania.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník