Odporúčate tretie tehotenstvo po dvoch predčasných pôrodoch?

Zodpovedané
29. nov 2021

Dobrý deň,

rada by som vedela názor aj iného odborníka na moju situáciu. Mám za sebou dve tehotenstva, obidve ukončené akútnou sekciou v 30. týždni. Prvé kvôli preeklampsii a abrupcii placenty a druhé kvôli abrupcii placenty. Jedno dieťatko je zdravé, druhé bohužiaľ má následky.

Veľmi túžim po ďalšom dieťatku. Zároveň sa veľmi bojím, že ďalšie tehotenstvo dopadne rovnako predčasným pôrodom.

Je tam veľká pravdepodobnosť, že sa to zopakuje?

Odporúčate ďalšie tehotenstvo?

Je možné absolvovať nejaké vyšetrenia vopred?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je veľmi ťažká otázka. Môže sa daný scenár opäť zopakovať, ale aj nemusí. Bola by som veľmi opatrná, keďže sa situácia opakovala. Skôr by som povedala, že ďalšie tehotenstvo nedoporučujem.

Ste vyslovene ohrozená na živote vy aj Vaše dieťatko. Čo asi sama už viete.

Jednoznačná prevencia bohužiaľ neexistuje.
Dá sa ale už pomocou špeciálnych vyšetrení predvídať napríklad pravdepodobnosť rozvoja preeklampsie v prvom trimestri, ale rutinne všetky ambulancie tieto vyšetrenia nevykonávajú. Je možné nasadiť Anopyrin v prvom trimestri tehotenstva, ktorý by mal pôsobiť preventívne proti rozvoju preeklampsie.

Abrupcia placenty je žiaľ akútna nepredvídateľná život ohrozujúca komplikácia, pri ktorej je potrebné rýchlo konať.

Keby ste boli opäť tehotná, na zváženie by bola preventívna hospitalizácia na perinatologickom pracovisku pred nástupom gestačného týždňa kedy sa komplikácie vyskytli. Aby bolo možné hneď zasiahnuť a dieťatku ihneď poskytnúť adekvátnu zdravotnú starostlivosť.

Ako som však napísala, ďalšie tehotenstvo doporučiť nemôžem.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník