Partner má HPV vírus na penise. Môžeme sa snažiť o bábätko?

Zodpovedané
8. feb 2022

Dobrý deň.

priateľovi diagnostikovali z bradavíc na penise HPV vírus. Bol už dvakrát na ich odstránení, ale stále sa mu vracajú.

Mne spravil gynekológ testy na niekoľko najčastejších typov a výsledky boli negatívne. Nemám žiadne komplikácie, ani genitálne bradavice.

Momentálne sa obaja "liečime" liekmi Indonal woman/man.

Práve sme sa začali snažiť o bábätko. Myslela som si, že keďže tým trpí 70% ľudí, tak sa nemáme čoho báť a môžme sa s kľudom o bábätko pokúšať. Dnes ma však môj gynekológ vystrašil, že pokiaľ má priateľ bradavice, tak v žiadnom prípade s ním nemám mať sex a pokúšať sa o dieťa. Mám s ním začať spavať až po odstránení. Keď sa znovu objavia, prerušiť sex a takto dookola.

Aký je Váš názor?

Je prípadné bábätko v ohrození?

Nemáme mať radšej deti?

Ďakujem

Dobrý deň,

partner by mal skutočne posilniť imunitu a bradavice by bolo vhodné odstrániť do poslednej.

Váš gynekológ to myslel tak, že pokiaľ budete mať pohlavný styk s partnerom, ktorý má genitálne bradavice, tak je veľká šanca, že sa nakazíte.

Určite to nie je dôvodom nemať deti. Len by bolo vhodnejšie najskôr doriešiť svoje zdravotné problémy a následne sa venovať plánovaniu gravidity. V priebehu tehotenstva genitálne bradavice plod nijako neohrozujú. Pri pôrode však existuje riziko prenosu.

Pokiaľ ste skutočne HPV negatívna, zvážte aj očkovanie proti HPV. Samozrejme je potrebné počítať s pohlavnou abstinenciou po dobu poslednej dávky vakcíny (6 mesiacov).

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník