Prečo mám problémy po hysterektómii?

Zodpovedané
25. okt 2021

Dobrý deň,

mám 36 rokov a pred dvomi mesiacmi mi vybrali maternicu. Mám endometriózu štvrtého stupňa. Pri laparoskopii mi zistili, že som mala zrastenú maternicu s mechúrom, vaječníkmi a cystami dokopy a prirastene o kľučky čriev.

Robili mi to preto, lebo som mala neustále bolesti a nič mi nepomáhalo. Od operácie ma ťahá na ľavej strane, až to bolí miestami a zhruba pred tromi týždňami som začala špiniť a krvácať. Styk sme s partnerom ešte nemali po operácii.

Skončí toto vôbec niekedy?

Prečo mám stále problémy, aj keď už by som mala byť ok?

Ďakujem

Dobrý deň,

malú panvu sa operatéri pri danom náleze snažia čo najviac dočistiť. Miesta môžu po ošetrení trochu krvácať, tým pádom nie je vylúčené, že sa nanovo nevytvoria ďalšie zrasty. Skôr si ale myslím, že si musíte zvyknúť na nové anatomické pomery v brušku, pretože jeden orgán Vám odstránili, na ostatných rozrušili zrasty. Všetko si musí teraz nájsť "svoje miesto".

Mierne ťažkosti môžu pretrvávať 6 mesiacov až jeden rok. Rekonvalescencia je dlhá. Ide o veľkú operáciu.

Krvácať/špiniť by ste ale po zákroku už nemali. je potrebné sa dať vyšetriť, pretože v mieste jazvy v pošve môže prebiehať zápal.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník