Prečo sa nedarí otehotnieť aj napriek folikulometrii?

Zodpovedané
29. jún 2022

Dobrý deň,

s manželom už máme 1 dieťa, 2,5 ročného syna, ktorý sa nám podaril hneď na prvýkrát. Chceli by sme k nemu súrodenca, lenže už vyše roka sa nám nedarí. Posledné tri mesiace si dávame s manželom Inofolic a Folandrol, začínam 3. cyklus folikulometrie u svojho gynekológa. Cyklus 26 dní, menzes v trvaní max 5 dní, dominantný folikul v 8. deň cyklu 16 mm, 11 DC 24 mm. Na druhý deň praskol, avšak k oplodneniu nedošlo

Prečo?

Preventívna prehliadka mi vyšla ok, obaja sme s mužom zdraví, sex máme každý druhý deň a nedarí sa.

Aké sú možné postupy, ak folikulometria nevyjde?

Gynekológ povedal, že skúsime ešte ďalšie 3 mesiace folikulometrie, ale čo ďalej, že ešte riešiť nemám. Prvé tehotenstvo som mala diagnostikovanú tehotenskú cholestázu + hepatopatiu od 16 tt. Od 23 tt som bola hospitalizovaná na vysoké ALT = 8 -10, AST = 3... Od pôrodu do 3 m som mala hodnoty v norme.

Pri druhom tehotenstve mi hrozí rovnaký scenár?

Aká je vysoká pravdepodobnosť?

Ďakujem.

Dobrý deň,

aj keď k ovulácii dôjde, nie je 100 % zaručené, že žena otehotnie. Zdravý pár počne dieťatko do jedného roka pravidelného nechráneného pohlavného styku 2-3x týždenne.

Pokiaľ už rok uplynul a u Vás je všetko v poriadku, je potrebné myslieť aj na patologický spermiogram. Máte síce jedno dieťatko, ale aj pri nie ideálnom spermiograme sa pri troche šťastia podarí otehotnieť. Prešiel už určitý čas, možno by nebolo na škodu ho dať skontrolovať.

Pokračujte v užívaní Inofolicu a Folandrolu. Partner nech prestane fajčiť ak fajčí a skúsi zaradiť do života nejaký šport (ideálne kardio).


Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim poistenkám množstvo benefitov. Získajte výhody pre ženy v podobe špeciálnych vyšetrení bez doplatkov a mnoho iných.
www.union.sk/vyhody-pre-zeny