Prečo sa nerobí cytologické vyšetrenie po hysterektómii maternice?

Zodpovedané
16. mar 2022

Dobrý deň

som 6 rokov po hysterektómii. Dôvodom hysterektómie bol myóm. Nedávno som absolvovala preventívnu prehliadku a zarazilo ma, že lekárka mi neurobila ster na cytológiu s vysvetlením, že po hysterektómii to už nie je potrebné.

Na predchádzajúcej preventívke v r. 2018 mi robili aj ster na cytologické vyšetrenie.

Naozaj nie je nutné cytologické vyšetrenie po hysterektómii maternice?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je to povinné. Cytologický ster sa realizuje štandardne z krčka maternice, ktorý Vám už chýba. Tiež diagnóza, kvôli ktorej bola maternica odstránená nie je onkologická. Ale je to aj o zvyklosti pracoviska. V našej ambulancii cytologický ster po hysterektómii realizujeme.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník