Prejavuje sa mi už v 41. rokoch menopauza?

Zodpovedané
29. mar 2023

Dobrý deň,

mám 41 rokov a 4 roky beriem antikoncepciu Daylette. V posledných dňoch sa u mňa objavilo špinenie týždeň po menštruácii a trvá už piaty deň. Okrem toho mám niekoľko mesiacov úzkosti, často zlú náladu. Na štítnu žľazu beriem hormón Euthyrox 50.

Môže môj stav súvisieť so začínajúcou menopauzou?

Dá sa zistiť vyšetrením hormonálnej hladiny príčinu mojich príznakov?

Ak áno, kde?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak užívate hormonálnu antikoncepciu, tá by príznaky nastupujúcej menopauzy prekryla. Dostali by ste sa do prechodu tak, že “by ste o tom ani nevedeli”.

Ak sa špinenie vyskytlo iba jednorazovo v jednom cykle, je možné, že sa už nezopakuje. Špiniť môžete práve pre zlé psychické rozpoloženie.

Pokiaľ by sa zopakovalo, vyhľadajte ambulantného gynekológa, ktorý Vás vyšetrí. Odber hormonálneho profilu pri užívaní HAK však nemá zmysel. Výsledky by boli skreslené.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník