Premeria moja gynekologička bábätko automaticky, alebo sa musím objednať k odborníkovi?

Zodpovedané
23. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom šijového prejasnenia a merania nosnej kostičky.

Urobí tieto merania moja lekárka automaticky, alebo sa treba objednať na skríning?

Moja doktorka robí 3D/4D ultrazvuk.

Vie aj ona premerať bábätko a zistiť či je v poriadku?

Alebo je potrebné ísť k špeciálnemu odborníkovi?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete, v ktorom ste týždni tehotenstva. Podľa vyžadovaných meraní predpokladám, že iba v úvode.

Váš gynekológ určite zrealizuje potrebné základné ultrazvukové vyšetrenie + odoberie sa krv v 12gt. a 16gt. na skríning základných trizómií (Downov sy, Edwardsov a Patauov syndróm). Pokiaľ sa jej nebude niečo pozdávať, určite Vás pošle k špecialistovi.

Čo sa týka NT a NB, ich exaktné meranie vyžaduje lekára s certifikátom na jednotlivé typy vyšetrení a kvalitný ultrazvukový prístroj. Pre náročnosť sa tieto markery vyšetrujú len na vybraných pracoviskách.

Merania lekára, ktorý nemá certifikát sú pre výpočet nepoužiteľné.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník