Som v 22. týždni a denne vyfajčím 3 cigarety. Je to veľmi škodlivé pre bábätko?

Zodpovedané
25. aug 2021

Dobrý deň,

som v 22. týždni tehotenstva a neviem úplne prestať s fajčením. Denne vyfajčím ešte 3 cigarety.

Je to veľmi škodlivé pre bábätko?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite to nie je ideálna situácia. Pokiaľ by sa Vám podarilo postupne prestať, bolo by to ideálne.

Pri fajčiarkach najčastejšie pozorujeme predčasné dozrievanie placenty a tvorbu infarktov. Dieťatko výživu a kyslík v brušku prijíma výlučne z placenty. Detičky môžu byť následkom toho menšie, prípadne môže hroziť predčasné ukončenie tehotenstva z dôvodu, že už placenta nebude fungovať ako má.

Nehovoriac o tom, že detičky sú po pôrode dráždivejšie a plačlivé, čo sa u nich prejavuje abstinenčný syndróm z nedostatku nikotínu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník