Som v 26. týždni a bábätko má nízko hlavičku. Je šanca, že sa ešte otočí?

Zodpovedané
5. jan 2022

Dobrý deň,

bola som na kontrole v 26. týždni, kedy mi doktorka povedala, že bábätko má dosť nízko hlavičku. Prekvapilo ma to, že už je otočená. Zároveň skontrolovala krčok a namerala 32 mm. Bol zavretý. Povedala, aby som viac oddychovala a pri ležaní si mám dávať vankúš pod zadok. Pokračujem v braní Progestanelle 200 mg perorálne 1x denne pred spaním. Cez deň Magnerot 2-3x denne 1 tabletku. Trošku ma to vydesilo, lebo doteraz som sa cítila dobre.

Pozerala som do tehotenskej knižky a cervix bol pred 3 mesiacmi, asi to bol nejaký 14. týždeň, 35 mm. Nemôžem ležať úplne celý deň, lebo aj o 5 ročnú sa treba postarať a s domácnosťou mi tiež nemá kto pomôcť. Základné veci musím urobiť.

Je možné, aby sa dieťa ešte otočilo späť?

Niekedy cítim pohyby úplne dole, inokedy pri pupku, inokedy mierne nad a ešte aj na oboch stranách. Z toho usudzujem, že má ešte dosť miesta a hýbe sa dokola. Niekedy má dole hlavu, inokedy nohu.

Môže kopať dole aj tak, že tam má aj hlavu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

poloha je v danom týždni ešte labilná, ešte sa dieťatko pootáčať môže.
Progestanelle by som ja osobne doporučila užívať vaginálne.

Základné veci si doma kľudne porobte, ale nič ťažké nedvíhajte a hlavne kľudným tempom.
A skúste veľa ležať s vyzdvihnutou panvou, tak ako Vám to doporučila Vaša pani doktorka.

A áno môže kopať nožičkami aj pri hlavičke. Detičky sú v brušku strašne ohybné a nie raz pozorujeme pätičky pri hlavičke.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník