Sú pri anémii nutné častejšie kontroly počas tehotenstva?

Zodpovedané
7. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. V prvom tehotenstve som užívala Globifer forte. Do 30. týždňa som mala železo v poriadku, potom mi to už gynekológ nekontroloval. Rodila som 40+5.

Po pôrode som sa cítila veľmi zle. Napriek nasadeniu silnejších dávok železa mi hemoglobín stále klesal. Na 2.deň na hodnotu 73, na 3.deň už iba 62. Skončila som na transfúzii. Zotavovanie bolo dlhé a ťažké.

Mala som aj extra vyšetrenie, či vnútorne nekrvácam. Podľa pôrodníka som nestratila veľa krvi. Riešil to primár, ktorý mi povedal, že som im dala zabrať a pri druhom tehotenstve mi budú musieť železo pichať. Spomínam si, že na injekcie som chodila už od dieťaťa, môj otec má s anémiou problém taktiež.

Som druhýkrát tehotná a lekár ma objednal na prvú kontrolu až v 10. týždni spolu s odbermi. Mám veľké nevoľnosti, cítim sa už preto aj teraz slabá.

Sú nutné častejšie kontroly, než bežné poradne?

Bude potrebná aj hematológia, alebo mi budú injekcie podané už automaticky?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide pomerne o nezvyčajnú situáciu, pokiaľ peripartálna strata krvi nebola veľká a tiež ste v popôrodnom období krvácala primerane a Vám aj napriek tomu hemoglobín klesal a na príčinu sa neprišlo.

Myslím, že stačí pokiaľ svojho gynekológa na predchádzajúci stav upozorníte a on si už pravidelnosť kontrol zmanažuje sám. Slabá sa cítite pravdepodobne iba pre nevoľnosti.

Nemyslím, že hneď v úvode bude problém s anémiou. A určite Vám preventívne bezdôvodne železo intravenózne pichať nikto nebude. Rovnako je na zvážení Vášho gynekológa či Vás preventívne odošle na hematologické vyšetrenie pokiaľ budú hodnoty hemoglobínu v poriadku.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník