V akom časovom horizonte sa robia krvné testy v 1. trimestri?

Zodpovedané
3. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom krvných testov v prvom trimestri.

V akom časovom horizonte sa robia krvné testy v 1. trimestri?

Mám na mysli papp/bhcg, tripple, trisomy/nifty.

V prípade pozitívneho papp/tripple testu, do ktorého týždňa tehotenstva môžno urobiť trisomy/nifty?

Ďakujem

Dobrý deň,

základné vyšetrenia - prvé sa realizuje okolo 12. týždňa a druhé následne okolo 15. týždňa.

Doplnkové NIPT testy (NIFTY, Trisomy) je možné realizovať od 10. týždňa a v priebehu celej gravidity.

Význam zrealizovať to však má do 20. týždňa, pretože do 24. týždňa sa môže prerušiť tehotenstvo zo zdravotnej indikácie. Neskôr už nie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník