Vulvovaginitída, liečba bez efektu a snaženie sa o bábätko. Aké vyšetrenia mám podstúpiť?

Zodpovedané
8. apr 2022

Dobrý deň,

už 8 rokov trpím hustým žltým výtokom. Posledné 2 roky sa k tomu pridal aj vaginálny diskomfort (pálenie, rezanie, bolesti podbruška) spojený so zhoršením výtoku. Kultivácie (aj mykoplazma/ureplazma/chlamýdie) negatívne. Ph v pošve neustále zvýšené 7 a viac.

Mala som: Macmiror, Polygynax, Fluomizin, Dalacin, Gynazol, Lomexin - všetko strielané na slepo, keďže kultivácie boli vždy negatívne. Do toho neustále probiotiká ako Gynimun (orálne aj vaginálne) a celá škála voľnopredajných produktov na nastolenie rovnováhy + Gynoflor po každej liečbe od Dr - Ph stále zvýšené, výtok a diskomfort stále prítomný.

Mám za sebou 2 spontánne zamlčané potraty (1x kyret, 1x tabletka), ktorým sa ani nečudujem, keďže som gynekologicky zjavne neni v poriadku. Urológia + imunológia v poriadku.

Aké diagnostické metódy na odhalenie možnej infekcie je ešte možné použiť okrem kultivácií?

Aké vyšetrenia by ste ďalej odporúčali, popr. postup liečby?

Ďakujem

Dobrý deň,

otázkou je, či bolo vôbec nutné už v úvode opakovane liečiť výtok rôznymi preparátmi, ak boli stery negatívne. Je možné, že ste si opakovanou liečbou iba prehĺbili a vytvorili skutočný problém.

Ženy mávajú bežne výtok. Belavý, belavo-žltý v rôznom množstve, ktorý krčok maternice produkuje prirodzene. Niektoré majú to šťastie, že nemusia nosiť intímku. Iné ju potrebujú každý deň. Ale stále je to v poriadku a prirodzené.

Skúste výplachy od Multi-gynu. Mohli by pomôcť obnoviť prirdozené pH pošvy a tiež pomôcť s nadmernou produkciou výtoku.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník