Vyšla mi hraničná hodnota NT. Mám podstúpiť Trisomy test?

Zodpovedané
17. sep 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Výsledky z prvého skríningu boli podľa doktora dobré, aj z krvi bolo všetko v poriadku.

Doktorka mi povedala, že NT je 2,3 mm a je to hraničná hodnota.

Mám ísť na Trisomy test?

Alebo mám počkať do 20. týždňa na druhý skríning?

Keby vyšli testy pozitívne a nič sa nezmení, budem musieť bábätko už normálne porodiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ide stále iba o hraničný výsledok a v konečnom dôsledku môže byť všetko v poriadku. Za patologické považujeme hodnoty nad 2,5 mm.

Neviem síce presne, v ktorom týždni tehotenstva ste, ale v 12. týždni sa realizuje ultrazvukové vyšetrenie a odber krvi na základné trizómie/Downov sy., Patauov sy., Edwardsov sy./, ktorý sa opakuje ešte v 15. týždni tehotenstva.

Pokiaľ budete kľudnejšia, zároveň budete tiež mať väčšiu istotu, že je všetko v poriadku, zrealizujte si Trisomy test.

Morfologický ultrazvuk v 20. týždni tehotenstva určite doporučujem.

Čo sa týka prípadného prerušenia tehotenstva, tak do 12. týždňa sa realizuje formou zákroku v celkovej anestéze a to či už na žiadosť pacientky alebo zo zdravotnej indikácie. Neskôr je možné prerušiť tehotenstvo iba zo zdravotnej indikácie, kedy ako už sama píšete, je potrebné pôrod vyvolať a porodiť.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník