Trisomy test v 15. týždni pri riziku 1:250

ivkaq
7. nov 2017

Prosím o radu, neviem sa rozhodnúť. Podľa PM som v 15. týždni tehotenstva, presne pred týždňom mi brali krv na prvý skríning a vyšlo mi riziko 1:250 na Downov syndróm. Mám 27 rokov, norma by preto bola v mojom prípade 1:1200. Hoci sa to môže zdať ako nízka pravdepodobnosť, moja lekárka ma dosť vystrašila spôsobom, akým mi to oznámila. Máme dve možnosti - počkať do ďalšieho skríningu, ktorý bude o dva týždne (výsledky teda o tri), alebo ísť zajtra ráno na odber krvi na Trisomy test (za 350 eur), s výsledkami zhruba o týždeň. Ako by ste sa rozhodli? Mám za sebou už dva potraty v skorom štádiu (a hematologickú diagnózu).

sadika
7. nov 2017

Aku hidnotu si mala NT v 12 tt. Malo babo nosovu kosticku? Urcite pockaj. Vysledky sa zhodnocuju kombinacoiu NT + 2 odbery na skrining. Zbytocne ta vystrasila. Z trisomy ma gynekolog po 50 e len tak na okraj 😉

ivkaq
autor
7. nov 2017

O žiadnom NT neviem, jeden ultrazvuk som mala začiatkom 10. týždňa a posledný v 14., tam mi len povedala, že všetko by malo byť v poriadku (dokonca identifikovala aj pohlavie). Z fotky, ktorú mi dala, sa zdá, že tam nosová kostička je, ale nevyznám sa v tom 🙂 Ďakujem za radu.

sadika
7. nov 2017

Nt hodnotu mas napisanu na strane kde je ten velky graf fundusu.

ivkaq
autor
7. nov 2017

Ja tam nemám napísané nič. Možno preto, že som tam nebola práve v tom období..

katrin21
7. nov 2017

@ivkaq urcite ti robila to sono a musis mat hodnotu NT niekde minimalne v karte napisanu.. nosova kosticka, šijove prejasnenie, stehenna kost - tieto musia byt OK v mm, cca v 12-13tt, ak nie, tak moze byt problem. Zavolaj sestricke a spytaj sa , ci si mala sono tychto veci v norme.. urcite to pozerala doktorka, to sa robi standardne...

a nestresuj sa, je to len STATISTIKA, ja som mala 1:45 DS a mame zdrave dievcatko, ja som sla na tie trisomy, kedze u nas to riziko bolo velke, ale tam staci posun TT voci sonu / menzesu a uz im nesadnes do tabulky a ine hodnoty vyjdu, ako oni ocakavaju....
ak chces, chod na trisomy, alebo na morflologicky ultrazvuk do MT, alebo BA, alebo co mas najblizsie

jankaga
7. nov 2017

@ivkaq tenvysledok mozebyt skresleny ajkoli tvojejhematologickej diagnoze. Downsada pekne potvrdit ultrazvukom. Takzepodla mna sa nemusis bat

katrin21
7. nov 2017

@sadika to je takaaa kravina , co pises,ze az.... my sme bolli na trisomy napr. priamo v BA a nemal z toho nikto nic, nasla som si to sama, gyndos mi to ani nespomenul.. ja som si hladala cestu, ako zistit viac a vyhnut sa amnio.....

sadika
7. nov 2017

@katrin21 nech sa paci, treba si precitat aj ine veci...https://plus7dni.pluska.sk/Kauzy/Skandal!-Gynek...

emi16
7. nov 2017

Mne vychadzal Down
Bola som konzultovat na genetike
A odmietla som odber plodovej vody
Bola som u Holana na morfolog.sone a ten mi povedal preco to down nebude
Down ma mensie usi, nema nosovu kosticku, palce na rukach a nohach su ako u opic vzdialene a ma o jednu krcnu tepnu viac
A vzrastom su mensi
A vacsinou maju poruchu srdiecka

Mam zdravu dcerku

Kamoske tiez vychadzal down, aj z plodovej vody a ma zdrave dievcatko

Treba sa nastavit, ze to bude uzasne zdrave babo
Ono tvoje obavy a strach vnima uz teraz

mattkapd
7. nov 2017

@ivkaq objednaj sa k Grochalovi do MT..Tam ti všetko pomeria. .Veľký odborník to je. .

martinka13
7. nov 2017

Objednať ku Grochalovi určite. Vravím ž vlastnej skúsenosti.

euie
7. nov 2017

ahoj @ivkaq , zatial netreba robit paniku. tie 2 screeningy sa beru ako kombinacia, takze "hodnoverne" vysledky by ti mali povedat az potom, co absolvujes oba. Po prvom screeningu som ja nedostala ziadne statistiky s rizikami, len hodnoty co namerali. Az pri druhom som dostala vyhodnotenie rizika sledovanych trizomii a razstepov. Myslim len, ze tvoja gynekologicka to profesionalne nezvladla. Len pre info - mne napokon vyskocilo riziko trizomie 13, 1:170. Sla som na triple test a morfo ultrazvuk, nastastie v poriadku.

miku1
7. nov 2017

@ivkaq Vyčkaj. Poniektorí lekári by si fakt mali uvedomiť, ako začať podávať výsledky takýchto testov.

dai
7. nov 2017

@sadika co s tym maju gynekologovia? ved na tie testy odporucaju genetici a testy robi napr. medirex - co je sukromna firma, ktora s gynekologmi nema absolutne nic☹ ja som kvoli veku musela teraz absolvovat genetiku a teda mne tak moj gynekolog ako aj geneticka povedala ze aj tak odber plodovej vody je lepsi ako ten krvny test... odber plodovej vody je pritom zadarmo...

lavieenrose
7. nov 2017

@dai to je pravda ze odber je zadarmo aj je lepsi...len potom tam hrozia ine rizika ;)

katrin21
7. nov 2017

@sadika na toto mam taky nazor ze podla mna je vacsi biznis amniocenteza...ten clanok moj nazor neovplyvnil...
Tie testy su super vec a mozme byt radi ze na Sk si ich vieme dat spravit, dokonca za polovicnu cenu nez stoji Prenascan.to je to iste len v zahranuci na 2miestach vo svete...

katrin21
7. nov 2017

Zadarmo...fakt zadarmo? No..asi nie
.zadarmo len pre zenu zatial, poustovna za to plati tazke prachy a len pre info trisomy bude tiez raz hradene...uz teraz si robia porovnavacie testy s amnio a napr.aj mne asi 3 mes.po porode volali a pytali sa ako dopadol porod, dieta, ci vsetko ako podla vysledkov testu...
a znama bola v mt na amnio a spytali sa jej, ci jej mozu vziat aj krv na porovnaci test...😉
Bodaj by to preplacali cim skor...sice nepokryje vsetky vady, ale to ani amnio...a nehrozi nic babatku..pri amnio ano. Ja som vdacna, ze trisomy mame..
Na amnio by som nesla..mam z nej strach.

krokodil13
7. nov 2017

ahoj. 350 eur! to je brutalna cena. aj ja som mala s prvym synom podobnu pravdepodobnost na Downov syndrom, tusim ze este vyssiu (narodil sa zdravy, boli sme na konzultacii k amniocenteze ale odmietli sme ju). vtedy Trisomy nebol, ale viem ze aj kamoskam ho teraz nanucuju. Za chvilu budes mat dalsie testy a neboj urcite ta upokoja. Ja som bola na 4D ultrazvuk ktory sa robim tusim okolo 20 tt , tak babatko dr. Holan popozeral zo vsetkych stran a hned nas upokojil. a 4D stalo okolo 30 eur. Ja by som skor sla na toto , ako na tie sialene drahe testy Trisomy. drzim palce nech je babatko zdrave a nech si ho uz coskoro budes moct polubit!

annouchka
7. nov 2017

@ivkaq aj mne vyšiel Down z testov. Dokonca má lekár vystrašil keď povedal že Down sa nedá vyvrátiť z ultrazvuku.
Odmietla som drahé testy aj amnio a šla inde na 3D ultrazvuk. Tam mi lekárka jasne povedala že žiadne znaky downu nevidí.
Dnes mám krásneho zdravého synčeka
Hlavne sa neboj lebo stresujes aj drobca 🙂

miska333
7. nov 2017

Mala som v rovnakom veku tiez 1:220 a mam zdravu dcerku. Utz bol vzdy v poriadku a viac som neriesila

malina20061
7. nov 2017

@ivkaq neviem prečo, ale presne tento problém som mala ja, ako máš ty, len s rozdielom veku ja 35 r. Nerob nič, všetko odmietni a čakaj a teš sa. Narodí sa ti úplne zdravé bábo. Mne to došlo hneď pri prvom výsledku, že je to len o peniazoch. Vieš čo máme doma? krásneho chlapčeka

lennicka
7. nov 2017

Ja ta zase uplne chapem. Mne vysli vysledne tripple testy na Downa 1:6, NT ultrazvuk Downa vyvratil, ale potom dalsie testy vysli s takouto pravdepodobnostou. Nakoniec sme boli na genetike a isli na amniocentezu, ktora downa vyvratlal. Amniocenteza je vsak rizikova, hrozi tam urcite percento, ze o babatko by si mohla prist. Trisomy test - je vraj vysoko akuratny, neviem celkom percenta, ale je zase bez nasledkov, kedze ide iba o odber krvi. Ale, je to dost nakladne. Nam nakoniec amniocenteza Downa nepotvrdila a mam zdravu dcerku. Pri druhom tehotenstve, hoci neplanovanom, sme uz odmietli s manzelom genetiku, lebo sme boli rozhodnuti babatko mat, nech by bolo akekolvek. Samozrejme, ultrazvuky ako NT, Morfo som absolvovala, akurat vysledky tripple testov nas uz ani nezaujimali. Drzim palce, nakoniec je to vzdy len o tvojom/vasom rozhodnuti. Avsak pre pokoj tvojej duse, a ak mas moznost, ja by som si ten trisomy test dala spravit. Aby si bola kludna, lebo mna to teda na dlhe tyzdne velmi rozhadzalo. Plus uz spomenuti lekari, ktori robia tieto specializovane ultrazvuky. Drz sa.

canerko
8. nov 2017

@jankaga neviem ci sa Down da vidiet na uvz.Ja som bola na u troch roznych gynekologov,na morfo uvz,na trizomy testoch.Uvz srdiecka babatka super v 20tt a diera pol cm ktoru odbornik nevidel.Vsetko bolo vyborne.A ked sa narodil syn tak panika a stres.Down syndrom.Takze ak jeden nevidel ako to ze nevideli este dvaja.Este mam aj cd s videom a fotkami a na nich neni vidiet nic.

nelyss
8. nov 2017

Dievcata mate niekto cislo na Grochala v Martine?

26ka
8. nov 2017

+421 907 828 604 MuDr. Grochal

nelyss
8. nov 2017

@26ka a ďakujem si poklad,budem tam volat,snad ma zoberie skoro.
❤❤❤

mata128
8. nov 2017

Ja mam 33rokov, drobec sa mi narodil v auguste....v 12tt mi vyslo riziko 1:230, v 16tt na AFP teste bolo vsetko v najlepsom poriadku....ani na,sekundu som si nepripustila,ze by chrobacik nebol zdravy....Maximko je v uplnom poriadku. Drzim ti palce...uvidis,vsetko bude v poriadku ❤

julajlatvar
8. nov 2017

Ja som mala v 12tt 1:250 na sowna,v 16tt 1:70 na downa a 1:30 na ine vrodenw chyby (opitz syndrom). Boli sme na utz v Ke kde nam povedali,ze je vserko ok. Aj bolo. Mala je uplne zdrava a perfektna.(ja aom inak tiez nemala nt v knizke,moj dr mi to nemeral.

mims
8. nov 2017

Ja som mala 1:90 na down pri prvych testoch, druhe mi vysli uz 1:2. Ultrazvuk u 2 roznych lekarov mi dopadol dobre. Teraz som 22 tt a dufame, ze vsetko dobre dopadne. Amnio som nechcela...

ivkaq
autor
8. nov 2017

Ďakujem všetkým za povzbudenie 🙂 Rozhodli sme sa, že ešte počkáme do druhého skríningu a ak až ten bude zlý, pôjdeme na testy. Rovno sme si objednali aj termín na morfologický ultrazvuk u doktora Holáňa (začiatkom 22. týždňa).

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre