Vyšli mi pozitívne testy na protilátky - môže to negatívne ovplyvniť tehotenstvo?

Zodpovedané
11. okt 2022

Dobrý deň,

momentálne som v 19 tt, doteraz bolo všetko v poriadku, bábätko sa vyvíjalo v poriadku a ja som nemala žiadne komplikácie. V minulosti som nemala žiadne potraty ani transfúzie. Robili mi testy na protilátky a dvakrát vyšli pozitívne. Mám absolvovať hematologické vyšetrenie, ale zatiaľ mi nebolo vysvetlené konkrétne aký je problém.

Môže to ovplyvniť negatívne tehotenstvo?

Ďakujem.

Dobrý deň,

protilátky proti krvinkám tvoriace sa v krvi matky, môžu reagovať na krvinky plodu, ale tiež nemusia. Je ich veľké množstvo druhov a pre každé platí iné doporučenie. Je potrebné dôkladné hematologické vyšetrenie a ďalší manažment podľa výsledkov.

Napríklad. V prípade, že máte krvnú skupinu Rh negatív a partner ju má Rh pozitív, môžu sa tvoriť antierytrocytárne protilátky proti plodu s následným rozvojom hemolytickej choroby novorodenca.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník