Aké kolesá na športovom kočíku sú pre dieťa najpohodlnejšie?

11. feb 2019
Ktoré z koliesok sú najlepšie pre pohodlie dieťaťa, ale aj pre výdrž a opotrebovanie pri športovom kočíku? Prosím aj nejaké odporúčania na kočíky... Dcérka sa rada hojdá a je zvyknutá na nafukovacie, poriadne odpružené kolesá našej trojkombinacie.
Ahoj!

Neexistuje úplne jednoznačná odpoveď, pretože každý typ má svoje výhody a nevýhody. Každý typ tiež môže byť spracovaný dobre a kvalitne, ale môžeš kúpiť tiež predstaviteľa svojej kategórie, ktorý je jednoducho nekvalitný, alebo chybný kus.

Všeobencne však platí: penové kolieska sú najmestskejšie, a opotrebujú sa rýchlejšie než iné typy. Nájdeš aj kočíky s extra kvalitnou penou, alebo vzduchovými komôrkami (napríklad u značky Gesslein či napríklad kočíka Easywalker Mosey+ prípadne Greentom Upp), ktoré vydržia a ponúkajú dostatočne pohodlnú jazdu.

Existujú aj gumené/polyuretánové kolesá, ktoré sú podobné tým penovým, len sú o čosi pevnejšie, bez hrozby zapichovania kamienkov či rýchleho zjazdenia. Oproti nafukovacím či inak vyplneným pneumatikám sú obvykle tvrdšie, ale v kombinácii s dobrým odpružením sú dobrým kompromisom menej odolných penových, a údržbu vyžadujúcich a ťažších nafukovačiek. Dobré gumené kolieska nájdeš napríklad u Cybex Balios M, GB Sila 4, Seed Papilio, Baby Jogger City Mini Zip či Jané Kendo.

Prednosti nafukovacích určite poznáš, keďže idete meniť kombináciu - sú najmä terénne, prinášajú prirodzené pruženie a relatívne pohodlnú jazdu pre rodiča aj dieťatko. Nevýhodou je ich vysoká váha a riziko defektu, ktorý niekto nemá takmer nikdy, a niekto každý druhý týždeň. Dosť záleží od kvality daných kolies samozrejme, ako aj o (ne)šťastí. Vždy záleží, či potrebuješ ľahší, alebo vysoko terénny, respektíve pevný a robustný kočík. Príkladmi obľúbených by mohli byť Britax B-Motion, Valco Snap 4 Sport, Petite&Mars Street s dokúpenými nafukovačkami (Air) či Coletto Joggy. Z robustnejších poľských modelov zasa napríklad Bebetto Nico.

Joie Litetrax Air ponúka zmiešané riešenie nafukovacích predných, a bezúdržbových - penou plnených zadných kolies, ku ktorým sa práve dostávame. Ich výhodou sú vlastnosti podobné nafukovačkám, ale žiadna povinnosť dofukovať, či hrozba prepichnutia. Podobným typom sú aj gélové, teda gélom plnené pneumatiky, ktoré sú od tých penou plnených o čosi ťažšie. Druhým, pokračovacím športiakom s takýmito pneumatikami by mohol byť populárny Baby Jogger City Mini GT s výbornými jazdnými vlastnosťami, alebo aj napríklad Joie Mytrax.

Medzi kočíkmi nájdeš takých zmiešaných typov viacero - najčastejšie s prednými umelými, zadnými nafukovacími kolesami, ktoré kombinujú mestské využitie s o niečo vyšším komfortom jazdy. Príkladom môže byť Mamas&Papas Sola City, G-Mini Trend Air a mnoho ďalších.
Polož anonymnú otázku

Tu začni písať odpoveď...

Odošli