Aké kolesá na športovom kočíku sú pre dieťa najpohodlnejšie?

Zodpovedané
11. feb 2019

Ktoré z koliesok sú najlepšie pre pohodlie dieťaťa, ale aj pre výdrž a opotrebovanie pri športovom kočíku? Prosím aj nejaké odporúčania na kočíky... Dcérka sa rada hojdá a je zvyknutá na nafukovacie, poriadne odpružené kolesá našej trojkombinacie.

Ahoj,

neexistuje úplne jednoznačná odpoveď, pretože každý typ má svoje výhody a nevýhody. Každý typ tiež môže byť spracovaný dobre a kvalitne, ale môžeš kúpiť tiež predstaviteľa svojej kategórie, ktorý je jednoducho nekvalitný, alebo chybný kus.

Všeobecne však platí: penové kolieska sú najmestskejšie, a opotrebujú sa rýchlejšie než iné typy. Nájdeš aj kočíky s extra kvalitnou penou, alebo vzduchovými komôrkami (napríklad u značky Gesslein či napríklad kočíka Easywalker Mosey+ prípadne Greentom Upp), ktoré vydržia a ponúkajú dostatočne pohodlnú jazdu.

Easywalker Mosey+

Greentom Upp Classic 2017

Existujú aj gumené/polyuretánové kolesá, ktoré sú podobné tým penovým, len sú o čosi pevnejšie, bez hrozby zapichovania kamienkov či rýchleho zjazdenia. Oproti nafukovacím či inak vyplneným pneumatikám sú obvykle tvrdšie, ale v kombinácii s dobrým odpružením sú dobrým kompromisom menej odolných penových a údržbu vyžadujúcich a ťažších nafukovačiek.

Dobré gumené kolieska nájdeš napríklad u Cybex Balios M, GB Sila 4, Seed Papilio, Baby Jogger City Mini Zip či Jané Kendo.

Cybex Balios M

GB Sila 4

Seed Papilio

Baby Jogger City Mini Zip

Jané Kendo

Prednosti nafukovacích určite poznáš, keďže idete meniť kombináciu - sú najmä terénne, prinášajú prirodzené pruženie a relatívne pohodlnú jazdu pre rodiča aj dieťatko. Nevýhodou je ich vysoká váha a riziko defektu, ktorý niekto nemá takmer nikdy, a niekto každý druhý týždeň. Dosť záleží od kvality daných kolies samozrejme, ako aj o (ne)šťastí. Vždy záleží, či potrebuješ ľahší, alebo vysoko terénny, respektíve pevný a robustný kočík.

Príkladmi obľúbených by mohli byť Britax B-Motion, Valco Snap 4 Sport, Petite&Mars Street s dokúpenými nafukovačkami (Air) či Coletto Joggy. Z robustnejších poľských modelov zasa napríklad Bebetto Nico.

Britax B-Motion 3

Valco Baby Snap 4 Sport

Petite&Mars Street

Coletto Joggy

Bebetto Nico

Joie Litetrax Air ponúka zmiešané riešenie nafukovacích predných, a bezúdržbových - penou plnených zadných kolies, ku ktorým sa práve dostávame. Ich výhodou sú vlastnosti podobné nafukovačkám, ale žiadna povinnosť dofukovať, či hrozba prepichnutia.

Joie Litetrax 4 Air

Podobným typom sú aj gélové, teda gélom plnené pneumatiky, ktoré sú od tých penou plnených o čosi ťažšie. Druhým, pokračovacím športiakom s takýmito pneumatikami by mohol byť populárny Baby Jogger City Mini GT s výbornými jazdnými vlastnosťami, alebo aj napríklad Joie Mytrax.

Baby Jogger City Mini GT

Joie Mytrax

Medzi kočíkmi nájdeš takých zmiešaných typov viacero - najčastejšie s prednými umelými, zadnými nafukovacími kolesami, ktoré kombinujú mestské využitie s o niečo vyšším komfortom jazdy.
Príkladom môže byť Mamas&Papas Sola City, G-Mini Trend Air a veľa ďalších.

Mamas&Papas Sola City

G-Mini Trend Air

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli