Britax Smile 5Z verzus Joolz Day5. Ktorý vybrať?

Zodpovedané
22. dec 2023

Ahoj,

váham medzi kočíkmi Britax Smile 5Z a Joolz Day5. Chcela by som poprosiť o odporúčanie, ktorý zvoliť.

Hľadám kočík vhodný pre rodičov vysokých nad 175 cm, do mesta aj občas do terénu, s odolnými kolesami, dobrým odpružením, s možnosťou úplného ľahu, veľkým nákupným košíkom.

Vzhľadovo sa mi viac páči Joolz Day5 aj tým, že by mal byť ľahší a tým myslím aj jednoduchší na manipuláciu (u verzie so športovým sedením). Ale zvažujem, či za tú vyššiu cenu stojí.

Ďakujem

Ahoj,

v prvom rade Ťa chcem jemne vyviesť z omylu. Väčšina mamičiek predpokladá, že keď je kočík ľahší, tak sa sním aj lepšie manipuluje. Nie vždy to však platí.

Dobrá manipulovateľnosť kočíka jednou rukou nezávisí iba od jeho váhy + váhy dieťaťa. Súvisí s ňou hlavne typ odpruženia kolies a veľký vplyv má aj samotný materiál kolies. Napríklad kočík Nuna Mixx Next, ktorý napriek priemernej váhe (12,53 kg), má výbornú manipulovateľnosť. Je to vďaka jeho inovatívnemu typu odpruženia (tzv. závesné) a materiálu kolies. Tento kočík aj s 12 kg dieťaťom ide jednoducho sám. Veľmi ľahko zdoláva zátačky či iné rýchle manévre a prejde aj nerovnejším povrchom. Zároveň je celkom skladný a so systémom skladania – tzv. na plocho, a to spolu s nasadením športovým sedadlom na konštrikcii kočíka.

Osobne by som Ti radila skôr kočík Britax Smile 5Z. Má oproti modelu Joolz Day5 viac výhod:

  • Absencia zadnej osi kolies, ktorá nebráni rodičom v dlhších krokoch.
  • Športové sedadlo v polohe ľahu má výborné riešenie bočníc. Tie dieťa chránia pred vetrom a chladom, a teda tvoria útulnejšie a lepšie chránené miesto.
  • Ak som pri sedadle, tak Day5 aj keď je prezentovaný ako kočík s úplným rovným ľahom, tak jeho tvar sedadla v ľahu je predsa len z časti korýtkový. To môže a aj byť výhodou či nevýhodou. Tu záleží hlavne od toho, čo ty sama uprednostňuješ, alebo či dieťa nebude mať vrodený reflux, pri ktorom je tvar korýtka odporúčaný pediatrami.
  • Má odolnejšie nenafukovacie pneumatiky s penovou výplňou, ktoré sú oproti klasickým penovým kolesám Day5 viac odolnejšie.
  • Odpruženie pneumatického typu konštrukcie spolu s odpružením kolies je pri jazde s Smile 5Z oveľa citeľnejšie a pohlcujúcejšie otrasy.
  • Jeho hodnotenia sú veľmi pozitívne a iba odzrkadľujú kvalitu práce a vývoja, ktorý jeho výrobca do modelu vložil.

Držím Ti palce. Keby si mala akúkoľvek ďalšiu otázku, tak mi neváhaj znova napísať (s pripomenutím sa) do poradne. A nezabudni odoberať Kočíkovú poradňu a kocikopediu. Neprídeš tak o žiadne novinky a inšpirácie zo sveta kočíkov.

Prajem Ti krásny deň a príjemné kočíkovanie!
Vaša Ľudka
@lulu_originally