Cybex Priam vs Easywalker Harvey 2 - športová časť. Je korýtko pre menšie bábätká nevhodné?

Zodpovedané
9. jún 2020

Ahoj Eli.

Mali by sme na teba otazku ohladom spotovej casti oboch modelov. Radi by sme Easywalker, ale poculi sme, ze jeho sportova cast je tzv. korytkova, co pri babatkach vo veku, kedy mozu ist do sportaku, nie je celkom vhodna. Prave preto zvazujeme Cybex Priam a jeho sportovu cast, ktora je rovna.

Je v tom taky rozdiel, co sa tyka polohy babatka z vyvojoveho alebo ortopedickeho hladiska?

Velmi pekne dakujeme za odpoved.

Ahoj,

začnem od korýtkového sedenia. Korýtko nie je pre hlbší sedák vhodné priamo od narodenia. Všeobecne platí, že sa môže začať používať 6 mesiacov +. Samozrejme je to od dieťatka a drobulinké tam dáš z vaničky neskôr, veliké zasa aj skôr (maminy som videla korýtka využívať už od 3 mesiacov, ak to bolo treba).

Nejedná sa o nezdravú polohu. Nie je samozrejme vhodná pre tie najmenšie nepevné drobné detičky a rovnako nie je vhodná na celodenné spanie či spanie 8 hodín+.

Na druhú stranu, volá sa aj “ergonomické” sedenie, pretože je ergonomicky tvarované a je super napr. pri refluxe, ale práve aj pre tie menšie deti, pretože chrbátik je miernulinko naklonený plus nakrčené nožičky, čo dieťatku umožňuje nešmýkať sa zo sedáku, v sede byť vo vzpriamenejšej polohe. Takže určite to nie je tak, že rovný ľah = 100% dobro a korýtko = 100% zlo. Je to o tvojich očakávaniach a strachoch, o dieťatku (ak spí len na brušku, jasné že korýtko nie je 100% ideálne, na druhú stranu ak si stále vykladá nohy a nerado sa šmýka, nebude mať rado do rovna polohovateľné sedenie), o kvalite kočíka (sú aj zlé, nekvalitné lacné korýtka, aj nekorýtka) a tak ďalej. Samotná poloha, využívaná tak, ako kočík využívaný byť má, nie je škodlivá a aj u doktorov ortopédov a ich vyjadreniach k tejto téme nájdeš polovicu proti a polovicu za - rovnako, ako u klasického sedenia.Vždy je to totiž o kočíku, ktorý by mal byť vyberaný na základe kvality a nie len dizajnu/ceny, ako to niekedy maminy robia.

Celkovo ale - nie je problém, že EW Harvey2 má korýtko - mám ho doma a dieťatko v ňom bolo ok.

Easywalker Harvey2

Cybex Priam je tiež dobrý, aj keď o čosi ťažší a tvrdší, zato však luxusnejšie vyzerajúci kočík, a sedák je tam nekorýtkový, ale dlhší. Takže - ani s jedným si nevyberieš zle, oba sú dobré kočíky, ide skôr o to, ako ho ty plánuješ používať, čo sú tvoje potreby a očakávania a priority - ale len kvôli typu sedadla by som Harvey-ho nevylučovala.

Cybex Priam 3

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli