Dobrý pomer ceny a kvality, trojkombinácia s veľkou vaničkou a bezúdržbovymi kolesami, svetlý do 400/600e

Zodpovedané
2. feb 2021

Dobrý deň prajem,

aj ja som v období čakania a priprav - a aj výberu vhodného kočíka. Už dlhšiu dobu sa tejto téme venujem, lustrujem stránky, kočíky, recenzie... a stále neviem, ktorá značka je ok. No viem už aspoň, čo chcem. Prosím, viete mi pomôcť?

3kombinácia
*Vanička veľká, vnútorná dĺžka min. 80 cm
*Celý kočík svetlý: modrá v kombinacii s: biela, sivá, ideálne žiadna čierna (využitie kočíka práve v jari, v lete, pre chlapca, preto aj konštrukcia by mohla byť nie čierna)
*Dole úložný priestor veľký a hlavne uzatvárateľný, ideálne nie čiernej farby
*Vnútro striešok nie čierne
*Kolesá bezúdržbové
*Cena ideálne cca 400 eur alebo jemne nad, max do 600
*Vajíčko ideálne vo farbe kočíka, určite nie čierne

Čo poviete na Camarelo Previo, Riko Marla, Baby Merc Faster Style 3, Baby Merc Mosca, Euro-Cart Delta, Kunert Mila či Lavado..? Či iné niečo mám pozerať?

Som v tom stratená, ani sa nedá ísť vyskúšať.. prosím poraďte :(

Ďakujem vopred.
Anka

Ahoj,

strašne sa bojím, že tu máš ako prvorodička veľmi zle nastavené priority. Rozumiem, že nevieš ako to chodí a teda skúsim ti priblížiť také kľúčové info, ktoré by si určite mala vziať do úvahy.

Prvá je - nebuď zaťažená na hlbokú vaničku. Áno, jasné že je to fajn vec. Jasné, že je fajn ak tam dieťatko vydrží a zmestí sa aj s fusakom až do neviem kedy, ale ak by aj hej, mnohé deti v nej kvôli zlému výhľadu viac ako toho zhruba pol roka aj tak už vaničku začínajú bojkotovať. A aj keby si mala najpokojnejšie najspokojnejšie dieťatko, rovnako mu postačí aj kvalitná športová časť v ľahu - omnoho podstatnejší je tam dobrý fusak.

Ďalej - len máloktorá hlboká korbička má 80 a viac cm. Ešte aj tie poľské oválne, ktoré tvrdia, že majú, sú merané PRI HORNOM OKRAJI a často aj so stenou vaničky, majú matrac, kde dieťatko v skutočnosti leží, max. 78 cm (a často len 73, 75 cm). A to hovorím o drvivej väčšine kočíkov. A takýto priestor je absolútne dostatočný.

Moji májoví chlapci (druhý a tretí), 4010 g a 4110 g pri narodení, takže žiadni drobci - vydržali vo vaničke cca 7 a pol mesiaca, a to boli priemerné vaničky 73 a 73,5 cm (a 7 a pol mes. mali v zime, takže aj s fusakom).

Dieťatko je rado natlačené, v obmedzenom priestore, lebo mu to pripomína maternicu. Netreba mať nekonečno priestoru. Veď si to porovnaj. Dieťa bude v korbe cca 6 mesiacov (v lepšom prípade 7-9), ale v športovej časti by malo byť od pol roka do dva a pol, troch rokov, čo je NIEKOĽKONÁSOBNE dlhšie.

A na západe je vo vaničke bežne aj od narodenia. Takže fakt na vaničku taký dôraz u nás mnohé prvomaminky dávajú absolútne zbytočne. Môj prvý vaničku neznášal a celé obdobie v nej prereval. Takže môže byť, že budeš mať najväčšiu vaničku na svete a využiješ ju len minimálne. Dieťatko ťa poženie do športiaku, kde bude aspoň čosi vidieť.

O športovej časti - keďže ju použiješ najdlhšie, zameraj sa, prosím, na ňu. Nielen, či je zladená a ako vyzerá, ale HLAVNE na to, či nie je extra mohutná, ale vo vnútornom priestore totálne krátka a nepraktická (častý problém PL kombinácií, prípadne iných lacných kočíkov, kde maminy vyberajú podľa vaničky.

Spoznáš to podľa promo fotiek eshopov, kde tie športiaky často ani nie sú vyfotené, alebo je tam 10 fotiek s vaničkou a jedna maximálne dve so športovou časťou, ak vôbec sú).

Je lepšie vybrať kočík podľa športovej časti, hoci s úplne priemernou obyčajnou vaničkou a aj potom tú športovú nadstavbu reálne využiť, ako hneď po vaničke zistiť, že športiak je nepraktický, nepohodlný, plast potiahnutý tenkou látkou a s padajúcou strieškou, kde sa to dieťatko ani nevie pekne uložiť. Práve pre tento bod ti poviem, že zo zoznamu, ktorý si ty vybrala, by som ja osobne z tých kombinácii nevybrala žiadnu, prepáč.

K autosedačke - toto je mimoriadne dôležité. Autosedačka je ochrana, ktorú dieťaťu môžeš dať v prípade nehody. A to môžeš jazdiť ty alebo tatino najopatrnejšie ako sa dá. Ale stále do teba niekto iný môže napr. zboku naraziť (predstav si niekoho, kto sa ponáhľa, alebo niekoho, kto si vypi). Neoplatí sa tu šetriť a už vôbec nie pozerať na to, či je autosedačka zladená s kočíkom.

Naopak, dobrý ADAC test je v tomto prípade na nezaplatenie. Aj keď zníži ohrozenie len o 1%. Pri bábätku sa oplatí radšej nezladená bezpečná nepoľská autosedačka, ako zladená tvrdá plastová lacnota, čo k mnohým kombináciám za peknú cenu dodávajú. Ver mi, že to stojí za to, aj keby ste nikdy nehodu nemali (držím všetky prsty, čo mám, aby sa vám to nikdy nestalo) - vedieť, že si urobila, čo si mohla, aby dieťatko bolo čo možno najlepšie ochránené.

Pri výbere kočíka to bude o mnohých kompromisoch, a to najmä pri obmedzenom rozpočte.

400 eur za trojkombináciu už aj s autosedačkou, ktorá nie je absolútne nekvalitná, je za mňa vo výsledku len výber z tých najlacnejších kočíkov. A aj keď to zvýšime na tých 600 eur za trojkombi, vždy budeš musieť rátať, že ten kočík nebude mať všetko. Preto odporúčam, ak už robiť kompromis, prvé “obetuj” farbu a vyberaj z tých dostupných, nie najprv vyber farbu a potom pozeraj, či kočíky vyhovujú. Nebudú. Ani ja nie som za čierne kočíky, ale zvyšok sa vždy dá doplniť farebnými doplnkami a oživiť. A čierna farba konštrukcie s letom a horúcim počasím nič nemá, tam by som už vôbec farbu neriešila. Nevybledne, ani nebude horúca, je to hliník s farbou.

Vrátim sa na začiatok a k obmedzenému rozpočtu. Joie Versatrax, aj keď teda viem, že do tvojho vkusu na základe vymenovaných modelov sedieť nebude, ale odporúčam ho.

Joie Versatrax

ABC Design Salsa mi príde praktický veľkou vaničkou aj športiakom.

ABC Design Salsa 4

Nepíšeš, že by si išla jazdiť terén, preto minimálne na začiatok by si možno mohla zvážiť Baby Design Smooth.

Baby Design Smooth

Je to malý skladný kočík s bezúdržbovými kolesami, ako aj ozaj priestrannou (80!, ako si chcela) vaničkou. Dostaneš sa pod 400 eur za dvojkombináciu + dokúpenie autosedačky (na adaptéry, čo sú dodávané ku kočíku, sadne okrem Maxi-Cosi aj Joie Gemm napr., čo je asi najlacnejšia bezpečná autosedačka).

Len inšpirácie. Je toho veľa. Potrebujem vedieť viac skôr o skladnosti a teréne, ale stále rátaj, že zas toľko toho, ak to nemá byť mohutný neskladný kočík so slabšou športovou časťou a nie dostatočne bezpečným vajíčkom, nebude.

Ja by som nevyberala podľa výzoru, ale podľa funkčnosti, aj keď samozrejme chápem, že to je vec, čo sa maminy často naučia práve nespokojnosťou s neskorším športiakom - a idú týmto funkčným smerom až pri ďalšom dieťatku.

Ber do úvahy nutnosť kompromisu plus obmedzený rozpočet (a možno zváž, min. na začiatok, niečo bazárové - a radšej investuj potom do lepšieho neotočného športiaku okolo roka, roka a pol dieťatka - áno, najpravdepodobnejšie totiž taký neskôr kúpiš).

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli