Korýtko - nekorýtko - čo hovoria ortopédi a iní odborníci? Je korýtkové sedenie vhodné pre zdravý vývin dieťaťa?

Zodpovedané
1. okt 2020

Ahoj,

mna by skor zaujimal nazor ortopedov pripadne inych odbornikov k tejto teme. Ide totiz o zdravy vyvin dietata (to je na prvom mieste). Momentalne mam pocit ze sa roztrhlo vrece s korytkovymi kocikmi, chapem je to pekna imidzovka a mozno je to aj pohodlne pre rodica ovladat, ale co na to chrbat dietata, ak sa na to pozrieme z dlhodobej perspektivy?

Vdaka

Ahoj,

tiež som sa tomuto kedysi viac venovala a riešila to, ale k nijakému jednoznačnému výsledku. Čo sa týka korýtkových sedačiek a odborných názorov, tak je to veľmi podobné ako u názorov mamičiek.

Sú odborníci, čo vyhlasujú, že to vhodné nie je a dieťa by malo byť v normálnej sedačke. Najmä z pohľadu úplného ľahu a malých detičiek do istej miery dokážem porozumieť, resp, aj súhlasiť - no vždy s prihliadnutím na konkrétne dieťa, vek, kočík a tak podobne.

Sú naopak doktori a odborníci, čo korýtko jednoznačne odporúčajú. Jedná sa predsa len o “ergonomické” sedenie, ako korýtko je tiež nazývané - v zmysle, že detské (i dospelácke) telo nie je rigidná doska, ale sa potrebuje aj napolohovať a nie len byť vystreté. Tá možnosť ležania je naozaj super, ale potom často šikmejšie sedadlo klasického sedenia vyvoláva nielen šmýkajúce sa dieťa, ale aj dieťa zhrbené, prípadne vykláňajúce sa z kočíka, lebo sed nie je dostatočne kolmý či hlboký či ‘ergonomický’.

Táto ‘ergonomická’ poloha korýtkového sedenia má totiž okrem praktických výhod - nešmýkania sa dieťatka - aj zdravotné, a to pomoc pri refluxe vďaka napolohovaným nožičkám a mierne zošikmenému chrbátiku v ľahu.

Je to plus mínus pol na pol. Dieťatku uškodíš viac dávaním do chodítka, kŕmením potravinami, ktoré nemá jesť, podsadzovaním a posadzovaním, keď si ešte samo nesadlo, klokankou - tie zaťažujú jeho chrbátik, než polohou, v ktorej je váha rozložená na chrbát i bedrá i napolohované nôžky.

Samozrejme, nájdeš aj opačné názory. Je dôležité si vyhodnotiť VŠETKY plusy a mínusy sedenia ako klasického, tak aj korýtkového a sama si z nich vyrobiť vlastný pocit a presvedčenie. Aj laik vie pozrieť na dieťa a vidieť, či ležká, sedká, cíti sa v kočíku (a všade inde) prirodzene, alebo je nezdravo skrčené, zhrbené, zošmyknuté, visiace na medzonožnom popruhu či 5 bodových pásoch.

Treba sa riadiť potrebami a situáciou dieťatka. Nie všeobecne odsúdiť nejaký typ, lebo je to o tom, ako ten typ je spravený, a skutočne sú aj zlé aj dobré také aj onaké kočíky. A pre tie menšie a nepevné deti vieš vždy korýtko v ľahu vyrovnať vložkou - všetky ostatné budú ok.

Na prečítanie prikladám aj článok: http://ellesgreboir.blogspot.com/2016/11/korytk...

Ak veríš svojej doktorke, ortopédke, popýtaj sa aj tam. Vždy je dobré mať nielen jeden, ale viacero názorov a vyhodnotiť si ich podľa seba a svojho dieťatka. Len sa netreba dať ovplyvňovať, ale premýšľať a vyhodnocovať realisticky a nezaujato.

Táto otázka je pokračovaním tejto otázky: https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/kocikov...

Ďakujem za to, maminky, že premýšľate a pýtate sa - a len slepo nenasledujete trendy. Tak je to správne a tak sa veci zlepšujú. Na základe tejto otázky nachystám v blízkej budúcnosti celý článok a tématike sa budem venovať hlbšie - myslím, že si to zaslúži.

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli