Ktorý otočný športiak je možné ovládať jednou rukou a zvládne terén?

Zodpovedané
28. dec 2022

Ahoj,

na jar budem zháňať športiak, ktorý musí byť skôr ľahší. Dôležitejšie však je, aby sa dobre ovládal jednou rukou. Nepotrebujem, aby bol nejako zvlášť skladný. Autom ho moc voziť nebudeme. Určite musí mať možnosť otočiť sedačku. Chcem, aby sa v ňom vyspalo ako trojročné dieťa, tak aj ročné. Na rovných povrchoch veľmi nejazdíme. Buď lesné cesty alebo mačacie hlavy a rozbité chodníky. Cenovo do 420 eur a určite sa nebránim aj bazáru.

Pozerala som na Joie Versatrax, ale nie som si istá, čo všetko zvládnu predné kolieska.

Aký je Tvoj názor?

Ďakujem

Ahoj,

Joie Versatrax má predné penové kolesá s priemerom 18 cm. Takéto kolesá sa vedia veľmi rýchlo zničiť na nerovnom kamienkovom či lesnom povrchu. Tento model Ti neodporúčam.

Skôr by som do Tebou voleného terénu kúpila trojkolesový športový kočík, ktorý sa v teréne lepšie ovláda. Takýmto modelom je bazárový Jané Slalom Reverse. Je to výborne manipulovateľný robustný športiak s nafukovacími kolesami vhodnými do každého terénu. Využiť ho môžeš aj na ľahší beh, pri ktorom oceníš výhodu spomaľovacej brzdy umiestnenej na rodičovskej rukoväti. Sedadlo môžeš otočiť a polohovať až do ľahu. Mínusom je menšia, teda 15 kg nosnosť športového sedadla.

Výbornou štvorkolesovou voľbou by bol kočík Cybex Talos S Lux, ktorý je vybavený väčšími nenafukovacími pneumatikami plnenými penou. Pri nich defekt nehrozí. Má širšiu a ťažšiu konštrukciu stavanú do terénu a vyššiu 22 kg nosnosť športového sedadla.

Prípadne si pozri aj X-Lander X-Move. Je to robustný kočík s veľkými nafukovacími kolesami. Vďaka zadnému odpruženiu však ľahko prejde aj off-roadové povrchy. Pri prechádzaní nerovným terénom si kolesá dokážeš zaaretovať nohou, takže nie je potrebné sa zakaždým zohýbať. Chrbtovú opierku spolu s opiekou nôh si môžeš napolohovať až do ľahu. Opierka nôh má dokonca v spodnej časti integrovanú moskytiéru. V lete využiješ rozšíriteľnú striešku so šiltom a extra vetraním. Kočík poskladáš aj jednou rukou jednoduchým kliknutím nohou a preložením. Zakúpiš ho predovšetkým ako športiak, ku ktorému v prípade potreby dokupuješ hlbokú vaničku X-Pram či autosedačku. Dostupný je však i v kombinácii. Podobne ako pri Talos-e sa nemusíš báť ani kúpi kočíka z bazára.

Držím Ti palce. Keby si mala akúkoľvek ďalšiu otázku, tak mi neváhaj znova napísať (s pripomenutím sa) do poradne. A nezabudni odoberať Kočíkovú poradňu, kocikopediu alebo lulu_originally. Neprídeš tak o žiadne novinky a inšpirácie zo sveta kočíkov.

Prajem Ti krásny deň a príjemné kočíkovanie!
Vaša Ľudka
@lulu_originally