Od koľkých mesiacov môžem dať malú do športovej časti?

Zodpovedané
7. sep 2018

Dcérka (3 a pol mesiaca) mi vo vaničke len plače - chce vidieť, takže ju konštrantne musím nosiť alebo dať do autosedačky. Keďže viem, že autosedačka pre ňu nadlho nie je dobrá, ale nechcem prísť o ruky ani chrbát, bolo by super, keby nejakým spôsobom akceptovala kočík. Je možné ju už dať do športiaku?

Ahoj,

ak maličká v ležiacej polohe vo vaničke plače, ale na rukách či v autosedačke je viac menej spokojná, pravdepodobne je buď veľmi zvedavá, alebo môže trpieť refluxom. Reflux by vysvetľoval, prečo sa vo zvislejšej polohe cíti lepšie.

So zvedovosťou sa toho naozaj nedá veľa urobiť, iba jej výhľad umožniť. Skúsila by som preto riešiť možnosť refluxu prvú, ak sa vaničky ešte nechceš vzdať. Málinko podlož matrac v hlavičkovej oblasti. Vieš si pomôcť sama, alebo môžeš zakúpiť špeciálny klin. Ak má tvoj kočík vaničku s možnosťou polohovania, zdvihni ju do prvej polohy. Pozor! Ak maličká ešte nesedí, čo v tomto veku určite nerobí, nedvíhaj ju do ostrejšieho ako 150 stupňového náklonu, aby si jej neškodila.

Ďalšou možnosťou je skúsiť ju vo vaničke voziť na brušku. Môj tretí syn túto polohu veľmi obľuboval. Môže zároveň pomôcť s refluxom, pritom tiež bábätko "cvičí" a má aj aký-taký výhľad. Ten ale závisí aj od celkovej hĺbky a vybavenosti vaničky - napríklad taký Joolz má vaničky s odklopiteľnou časťou pre vetranie i výhľad. Ležanie na brušku nevzdávaj okamžite. Niekedy sa deti v prvých momentoch zľaknú a chvíľku plačú, ale opakovaním tejto činnosti si zvyknú a mnohokrát ju potom dokonca preferujú.

Ak nič z tohto neznie lákavo alebo nezaberie, určite je namieste skúsiť športovú časť. V tomto veku je však nutné, aby bolo možné ju polohovať až do ľahu. Neviem, aký model kočíka práve používaš, ale ak by bol náhodou korýtkového typu, bolo by vhodnejšie dokúpiť k nemu originálnu alebo univerzálnu vyrovnávajúcu vložku. Nájdeš ju aj u značiek ako Stokke a Mamas&Papas.

Od približne 5 - 6 mesiacov či od času, keď je bábo pevnejšie, môže byť v korýtkovom športiaku aj bez vložky. Nezabúdaj však, že len v ľahu až do času, kým samo nesedí. Občasného využívania autosedačky namiesto vaničky/sedadla sa nemusíš vzdať. Nerob to ale pričasto, je vhodná len na krátku prechádzku či napríklad na nákup. Dlhší pravidelný pobyt v nej sa jednoducho neodporúča, pretože pre malé dieťatko nie je zdravý ani prirodzený.

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli