Čo mám robiť, aby dojčenie bolo tak krásne ako prvé 3 týždne?

Zodpovedané
4. jan 2024

Dobrý deň,

mám 5-týždňového synčeka a už 2 týždne sa trápime s tým, že sa prisaje na prsník tak, že 4 - 5 minút saje a zrazu začne kopať nohami. Počujem ako mu škŕka v brušku a odpojí sa. Spustí strašný plač a už sa ani po odgrgnutí nechce prisať naspäť. Dojčím každé 2 hodiny cez deň a v noci. Má jeden 4-hodinový spánok a ostatné maximálne 2 - 3 hodiny.

Mám pocit, že sa nenapapá poriadne. Máva pocikané plienky. Občas mu vidím trošku vpadnutú fontanelu, čo ma rozrušuje. Mliečka mám dosť, aj mu ide niekedy rýchlo a asi sa veľa nahlce vzduchu. Má aj kolíky a tichý reflux.

Čo mám robiť, aby dojčenie bolo tak krásne ako prvé 3 týždne?

Skúšali sme aj BabyCalm kvapky a aj Espumisan. Nič nezabralo.

Ďakujem

Dobrý deň,

je ťažké určiť, čo vedie k tejto reakcii. Môže to byť nepríjemný pocit v brušku (ako začne prehĺtať, začnú sa tiež hýbať črevá). Môže to byť aj ABKM (dočasná neznášanlivosť bielkoviny kravského mlieka). Nemá hlienovitú stolicu? Aj reflux a koliky by tomu zodpovedali.

Odporučila by som vynechať zo stravy mliečne výrobky, minimálne tie nezakysané. Pokiaľ cca do týždňa bude všetko lepšie, ide zrejme o ABKM a treba diétu držať s tým, že časom, ako bude tráviaci trakt dozrievať a udomácňovať sa mikrobiómom, budú problémy ustupovať a aj vy budeme môcť zaradiť mliečne výrobky do stravy späť.

Zároveň by som odporučila tzv. saciu polohu (viď www.mamila.sk). Bábo v tejto polohe riadi dojčenie samo, bruško si opiera o bruško mamičky a ľahšie vylučuje aj prdí.
Pokiaľ bábo bez problémov váhovo prospieva a dostatočne ciká (min. 6 a viac plienok za 24 hodín), potom nie je potrebné sa obávať.

Veľmi držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová