Ako rozvíjať reč u 21-mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
24. aug 2022

Dobrý deň,

syn má 21 mesiacov a okrem pár vybraných slov len bľaboce. Vie povedať mama, tata, daj, ne, nechcem, baba, dedo, ešte a auto. Slová nepoužíva aktívne.

Od 6. mesiacov si pozeráme knižky, ktoré miluje doteraz. Otáča si ich a bľaboce asi svoje príbehy, alebo pribehne ku mne a začína mi ukazovať na predmety a popritom bľaboce. Ja mu stále poviem čo to je a napodobním zvuk zvieratka. Nikdy ma ale nenapodobní. Tablet, mobil a telku nepozerá. Púšťame mu len pesničky z mobilu, aby nevidel na displey. Rád na pesničky tancuje, berie do tanca aj nás a aj starkých. Stavia si kocky, hrá sa s autami - vie si ich púšťať po zemi, s plyšákmi sa rozpráva, začína si kresliť, rád obkresľuje.

Ani pri jednej činnosti neposedí 5 minút a už dačo iné si nájde. Deti má rád a aj sa rád s nimi hrá. Keď sa mu dačo podarí, tak tlieska. Sám sa vie už napapať príborom. To, čo mu spadne mimo, tak spapá rukami. Lezie po šmýkačke sám. Behá a lozí, kde sa len dá. Ak niečo chce, ukáže mi to. Sám si zoberie pitie a jedlo ak naň dosiahne, udržuje krásny očný kontakt. Keď sa mu povie, že urob papá - neurobí. Urobí ho vtedy, keď dotyčná osoba odchádza.

Prekvapila ma však doktorka, ktorá mi povedala, že syn má pravdepodobne autizmus, keďže nerozpráva a plače počas času u nej. Mne sa to však nezdá. Rozprávala som sa s mamkami na ihrisku. Veď každá slečna začala rozprávať až okolo 2 - 2,5 roka a chlapci až okolo 3.

Ako podporím ešte viac rozprávanie?

Stále sa s ním len rozprávam. Celé dní sedíme hlavne pri knižkách, spievaní si a malý sa aj pridáva. Nevarím a ani neupratujem vtedy, keď manžel nie je doma. Venujem sa len malému.

Doktorka mi povedala, že určite s ním toľko nerozprávam, keď ešte nevie zopakovať nič ťažšie ako mama. Alebo, že potom to je autizmus.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

vývoj chlapčeka je úplne "tabuľkový" a nevidím najmenšiu obavu na PAS (poruchu autistikcého spektra).

Klasicky sa venujte synčekovi ďalej, dokonca ako mama (ale aj ako lekár). Aj pri ňom upratujte, aj varte, nech sa zahrá sám, ak to dokáže, alebo sa bude motať pri Vás.

Cieľom výchovy je podľa mňa to, aby z dieťaťa vyrásol človek pripravený na reálny život - a v ňom sa predsa aj upratuje, aj varí, aj mama nemá vždy čas na 100% iba pre dieťa.

Ak mu teda ukážete, že aj toto sa v živote robí, určite to nebude chyba vo výchove.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas