Môže mať môj 5-týždňový syn koliku, reflux alebo alergiu?

Zodpovedané
31. mar 2023

Dobrý deň,

môj syn má 5 týždňov a zo zdravotných dôvodov ho nemôžem dojčiť. Je to moje prvé dieťa a všetko je pre mňa nové a ťažké. Som zúfalá.

V nemocnici dostával mlieko Beba Supreme Pro, tak sme s ním pokračovali aj doma. Na tretí deň po prepustení začal hrozne plakať, bolelo ho bruško a mal kŕče. Stolicu mal tvrdú, nevedel sa vyprázdniť. Hneď som mu podala ColiPrev a BioGaiu, ale nezabrali. Kŕče a tvrdá stolica pretrvávali. Známa mi odporučila Sab Simplex a kŕče ustúpili. Mal časté vetry, čo pripisujem kvapkám, ale aspoň sa mu uľavilo. Stolicu nemal 3 dni. Keď už prišla, bola stále tvrdá. Nedokázala som sa na jeho trápenie ďalej pozerať a prešla som na Nutrilon Profutura.

Stolica prišla na 3. deň a zmenila sa na kašovitú, malý vyzeral byť spokojnejší. Lenže viac grgal ako pri Bebe a hrozne to kyslo páchlo. Po 10 dňoch sa to začalo opäť zhoršovať a syn bol nervózny. Boleli ho aj prdíky, stolica neprichádzala a po kŕmení hneď plakal. Pri stolici taktiež stále plakal a pritom ju nemal tvrdú. Prosila som našu lekárku o radu, ale povedala, že máme vydržať. Rozumiem tomu, že si jeho telíčko musí zvyknúť na nový režim stravovania, ale toto bolo neúnosné. Pomáhala som mu aj s vyprázdňovaním teplomerom, aby som to urýchlila. Veľmi sa trápil. Po 14 dňoch som opäť zmenila mlieko, tentoraz na Kendamil. Teraz sme už 5. deň na tomto mlieku.

Nevedela som, koľko času trvá zvyknúť si na nové mliečko.2 dni sa syn ešte trápil a musela som mu dať čapík na vyprázdnenie. Keď som mu ho zavádzala, uvoľnili sa mu aj prdíky. Po vyprázdnení sa mu uľavilo a zaspal. Tretí deň bol už pokojnejší, hoci sa sem-tam ešte krútil, no bolo to lepšie. Večer mal aj stolicu. Síce s plačom, ale nebola tvrdá a bolo to celkom samostatne. Včera nemal stolicu, ale dnes ráno mal opäť kŕče a tvrdé bruško. Aj tak mám pocit, že sa cíti lepšie. Už si vie aj pospinkať, pokojne ležať a pozerať sa. Kŕče má ešte hneď po kŕmení.

Ja mám alergiu na mliečnu bielkovinu a sóju. Lekár ma upozornil, že to môže byť dedičné a nemusí mať presne rovnakú alergiu, ale napríklad na laktózu. Odporučil mi Nutrilon Comfort&Colics, ale tam je aj sójový lecitín. Od Beby až po Sunar, všetko obsahuje sóju. Už sa bojím meniť mlieko. Myslím, že syn aj priveľa grcká, po odgrgnutí z neho po čase vyjde mlieko aj 7x. Pri Kendamile vracia aj dve hodiny po krmení. Myslela som aj na to, či to nebude reflux. Na to mi naša pediatrička povedala, že ak by to bolo refluxom, tak by vracal prudko.

Stále mu masírujem mu bruško a používame aj gél Pupík. Má aj antirefluxný vankúšik a po kŕmení sa snažím neupokojovať ho hojdaním, ale len ho jemne tľapkám po zadočku a hladkám po hlávke. Po odgrgnutí ho držím na sebe minimálne 30 - 40 minút, niekedy až hodinu. V noci je to náročné, pretože sa mi stáva, že zaspím a obávam sa, aby mi nevypadol. Avšak únava je často silnejšia. Prosím o radu, ako by sme mohli situáciu zlepšiť.

Mohol mať syn problémy so stolicou kvôli kolike?

Aký máte názor na UM Kendamil?

Prečo niektorí odporúčajú čajíky už pri umelom mlieku a iní nie?

Nemohol by mať syn alergiu?

Ako sa prejavuje alergia u bábätiek?

Ďakujem

Dobrý deň,

osobne by som skúsila nasadiť mliečko pri alergii na BKM - napríklad Sunar Allergy care. Na mlieku treba zotrvať minimálne 2 - 4 týždne. Ak sa zlepší klinický stav synčeka, tak zotrvať na diéte pri ABKM dlhodobo. Bolo by to ale vhodné odkonzlutovať s pani doktorkou, ale tie symptómy, ktoré popisujete môžu sedieť na ABKM (ale aj nemusia). Jediný spôsob akým sa to potvrdí je diéta na mlieku bez bielkoviny kravského mlieka.

Čajíky pri UM sa odporúčali v minulosti. Posledné desaťročia sa to prehodnotilo a každé odborné odporúčanie hovorí o tom, že dieťa do začatia prikrmovania má piť iba mliečko - buď materské alebo umelé.

Pokračovala by som aj v dlhodobom podávaní BioaGaia probiotík. Dlhodobé podávanie - t.j. mesiace.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas