5-ročný syn veľmi stresuje a napína ho. Ako ho máme zvládať?

Zodpovedané
25. jan 2024

Dobrý deň,

môj 5-ročný syn veľmi stresuje. 3 - 4 mesiace dozadu bol chorý a vracal, veľmi sa toho zľakol a asi týmto to začalo. Mám ešte mladšieho 4-ročného syna, ktorý keď začne plakať, tak kričí. Keď to starší syn vidí, tak chytá paniku a nevie ako ďalej. Plače, ťahá ho na vvracanie a bojí sa o brata.

Zašlo to už tak ďaleko, že nechce ani chodiť do škôlky. Je celý v strese už ráno, keď vstane. Plače, vracia, bolí ho bruško zo stresu. A problém je, že s ním chodí do škôlky jedno dievčatko, ktoré má amoky, kričí na celú škôlku, hádže sa do zeme a rozhadzuje veci okolo seba. On je z toho vystresovaný.

Raz som pre neho musela utekať do škôlky, pretože mi volala učiteľka, že ho nevedia ukľudniť. Veľmi sa toho dievčatka bojí, už len ako ju zbadá, tak ho napína a plače.

Ja som už zúfalá a neviem čo robiť. Stále s ním rozprávam, ale nepomáha to. A vidím, že sa to zhoršuje. Keď na Silvestra videl, že búchali ohňostroje, tak to isté - dostal stres a plakal.

Sme už objednaní k detskej psychologičke, ale termín máme až o mesiac.

Čo máme dovtedy robiť?

Do škôlky ho nedostanem. Bojím sa a nechcem, aby sa to zhoršilo. Keď počuje, že ide do škôlky, tak už ho napína.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Vyzerá to, že Váš synček trpí úzkosťou. Strach zo škôlky pravdepodobne pramení zo správania dievčatka, ktoré ste spomínala. V rozsahu ako popisujete je to už potrebné riešiť nielen s psychológom, ale aj s pedopsychiatrom, lebo sú u syna prítomné už aj somatické prejavy. Pokým sa dostanete na vyšetrenie, je potrebné u synčeka budovať a upevňovať pocity istoty a bezpečia.

Môžete skúsiť aplikovať niektoré z našich odporúčaní:

Nevyhýbajte sa tomu, čoho sa vaše dieťa bojí. Aj keď to môže poskytnúť krátkodobú úľavu, vyhýbanie sa problému úzkosť posilňuje a časom ju v konečnom dôsledku zhoršuje.

Spôsoby, ako sa vyrovnávate s úzkosťou či stresom vy, môžu ovplyvniť spôsob, akým sa synček vyrovnáva so svojimi strachmi. Rodičia by nemali predstierať, že nemajú strach a stres, ale mali by sa zamerať na to, aby ukázali deťom, že možné zvládnuť v pokoji. Skúste spoločne prísť na spôsoby, ktoré by mu pomohli nenechať sa tak ovládnuť strachom.
Pomôžte synčekovi naučiť sa akceptovať strach. Ak svojmu dieťaťu umožníte, aby bolo v niektorých situáciách postupne vystavené zdroju svojho strachu a zároveň použilo relaxačné techniky na upokojenie. Môže mu to pomôcť naučiť sa zvládať strach a nakoniec sa naučiť, že sa nie je čoho báť. Vhodná relaxačná technika je napríklad cvičenie "Odpočítavanie": Povedz si 5 vecí, ktoré práve vidíš. Napočítaj 4 veci, ktorých sa môžeš dotknúť. Sústreď sa na 3 veci, ktoré môžeš počuť. Identifikuj 2 veci, ktorých vôňu práve vnímaš. A nakoniec si povedz 1 chuť, ktorú práve cítiš v ústach. Cvičenie opakujte podľa potreby, odkloní to jeho pozornosť od strachu a postupne sa sám naučí takto upokojiť.

Pre pocit bezpečia dieťaťa je veľmi dôležité, aby chápalo, čo sa okolo neho deje. Preto je potrebné, aby ste mu primerane jeho veku veci vysvetľovali a boli trpezliví, keď Vám kladie otázky. Bezpečie možno budovať aj pravidelným režimom, pretože dieťa vtedy presne vie, čo očakávať. Pokúste sa preto denný režim viesť rovnako každý deň, aby synček nadobudol pocit istoty.

Keď je syn vo vyhrotenom stave, snažte sa upútať jeho pozornosť, pozerať sa mu do očí a zhlboka dýchať pričom budete hovoriť nádych, výdych. Cieľom je, aby sa dieťa na Vás pozeralo a dýchalo spolu s Vami, zrkadlilo Vás. Zameranie na dýchanie totiž znamená, že sa jeho pozornosť upriamila  zo strachu na vedomé dýchanie. Môžete tiež povedať "s nádychom berieme do seba silu a s výdychom dávame strach preč".

Niekedy úzkosť pramení aj z nepochopenia toho, čo sa v dieťati deje. Naučte ho porozumieť svojim emóciám. Ak sa rád vyjadruje kresbou, možno mu pomôže strach nakresliť. Môže to byť pre neho nejaké zviera, ale tiež čmáranica, ktorú na konci môžete pokrčiť a ukázať, že už nemá nad ním moc. Určite vám niečo navrhnú odborníci, keď sa k nim dostanete.

Keď zažíva úzkosť pomenujte situáciu "Vidím, že máš strach". Postupne dokáže identifikovať, akú emóciu zažíva, vtedy nájdite spoločne, čo mu v danej chvíli pomôže a čo môžete pre neho urobiť.

Existujú aj detské knihy, ktoré pracujú so zvládaním strachu. Napríklad Ahoj, strach! Je to kniha od Iryny Zelyk alebo Mami, oci, objímte ma od Petry Arslan Šinkovej.

S prianím pokojného večera

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.