Autista verzus zdravé dieťa. Je môj syn neempatický?

Zodpovedané
13. júl 2023

Dobrý deň,

moje deti majú od malička kamaráta - chlapčeka s autizmom. Poznáme sa aj s jeho rodičmi, máme skvelé vzťahy, chodíme raz za čas spolu opekať, na ihriská, navštevujeme sa. Sme si ako rodiny blízke. Keď boli deti menšie, tak pekne spolu vychádzali. Ako prišla puberta, tak sa všetko zmenilo. Medzi deťmi je len malý vekový odstup.

Od začiatku deťom citlivo vysvetľujem, že detičky s autizmom sú inak obdarené, v inom výnimočné, len správanie majú iné ako zdravé deti. Veľa sme sa s našimi deťmi o tom rozprávali, aby prijali inakosť.

Dcéra malého autistu prijala, nájde si s ním niekedy spoločnú aktivitu. Ale trápi ma vzťah môjho syna s autistom. Syn sa od cca 9 rokov zmenil, je introvert, nepripustí si hocikoho k sebe. V škole problemy nemá, ale aj tam rozdeľuje deti, ktoré mu robili a nerobili zle.

Ale vzťahy s chlapčekom s autizmom veľmi ochladli. Keď sme spolu s kamarátmi a ich synom, náš syn sa od chlapčeka dištancuje. Správa sa tak, že tam chlapček nie je, nechce s ním robiť žiadnu spoločnú aktivitu, radšej sa zabaví sám.

Syn mi veľakrát hovoril, že s nimi nechce byť, načo ich voláme niekam spolu, lebo chlapček s autizmom mu nerozumie, nevie ako sa s ním zabaviť, ako si nájsť spoločnú cestu. Keď boli deti menšie, tak sa stalo, že chlapček s autizmom rozbíjal hračky, alebo sa hral "vo svojom svete". Pre môjho syna to je veľmi nepochopiteľné a neprijateľné. Hlavne ho v minulosti zasiahlo rozbíjanie hračiek, keďže on si svoje veci váži.

Je môj syn neempatický?

So sestrou vychádzajú spolu bez problémov, veľmi sa ľúbia.

Ako naučiť syna, že každé dieťatko je iné?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

V prvom rade, by sme chceli oceniť Váš prístup. Je dobré, že učíte svoje deti empatii, tolerancii a prosociálnemu správaniu.

Z Vášho popisu nám vychádza, že takýto vzorec správania nemá syn z domáceho prostredia. Aj keď tam môže byť ešte nejaké spomienka na predchádzajúce ničenie hračiek a nevhodné prejavy u autistického chlapčeka, nemala by spôsobovať až také odmietanie a nechuť k chlapcovi s PAS. Naše názory, najmä v určitom veku, však formujú aj škola a rovesnícke skupiny. Je možné, že sa Váš syn s nimi stretáva mimo domova.

Môže byť čiastočne vylučovaný z rovesníckej skupiny, lebo sa Vaše rodiny priatelia a trávia spolu čas. Odporúčali by sme Vám dlhší rozhovor len so synom. Dajte mu najavo, že môže povedať čokoľvek a nebudete sa na neho hnevať. Nech sa pokúsi vysvetliť svoje negatívne pocity voči chlapcovi s PAS, či ho ovplyvnilo len jeho správanie, alebo aj názory iných, či je k nemu v škole, alebo mimo domova, pristupované inak, lebo sa s ním pozná a podobne.

Až keď dostanete odpoveď nie tieto otázky, môžete začať uvažovať o riešení.

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.