Máte prvé dieťa s autizmom a druhé je zdravé?

16. máj 2020

Maminy ktoré máte prvé dieťa s autizmom a máte druhé dieťa je zdravé?
Po akom čase ste porodili ďalšie dieta.....
Čítala som ,že keď je prvé dieťa autista tak je vysoká pravdepodobnosť ,že aj druhorodene dieťa je.....
A celkovo ako vám takéto detičky prijali surodenca...proste uvažujem do budúcnosti ,že keď tu ráz ja a muž nebudeme aby neostal sám nech niekoho má milujem ho viac ako svoj život nechcem aby bol sám najväčšie prianie je mu dať zdravého milujúceho surodenca

evka_s
16. máj 2020

První dítě máme s Aspergerovým syndromem, druhé je "normální" až moc. Autismus není dědičný, není důvod aby byla nějaká vysoká pravděpodobnost, že ho bude mít i sourozenec.

mummy01
16. máj 2020

Ja mam obe deti s AS...a ak ma jeden surodenec PAS tak je vacsie riziko ze sa moze vyskytnut aj u druheho surodenca

janka0276
16. máj 2020

Ja mam najstaršieho autistu a ďalšie 2 deti zdravé

zuz02
16. máj 2020

Ja mam tiež staršieho VFA a ďalšie dve sú zdravé. Staršiemu súrodenci len prospievajú.

hindakus
16. máj 2020

@evka_s ja som si vždy myslela, že je geneticky podmienený.

meesha
16. máj 2020

@hindakus je to tak.

kiki68
16. máj 2020

Ako kde je to genetikou, asi je to kombi. U nas v rodine som ja as, sesterka ocividne tiez as. Uvidime co sa narodi nam. A inde co poznam, tak niekde je to ako izolovany pripad a niekde sa to taha celou rodinou. Ze maju deti aj este sesternice, bratracov s roznym stupnom autizmu. Proste loteria

borihh
17. máj 2020

Moja kamarátka ma staršiu sestru s autizmom a kamoška je zdravá aj jej mladší brat

maxxim
17. máj 2020

Ahoj, moja kamaratka má prvu dcéru zdravu, druheho syna autistu a tretia je tiez zdrava ako ryba. Tiež si nemyslim ze sa toho treba moc obávať.

sense
17. máj 2020

U nas v rodine...prve dieta autista, dalsie dve zdrave...

evka_s
17. máj 2020

@meesha tak nám potom pediatrička, kliničtí psychologové a genetička klamali 🙂

jankatusik
17. máj 2020

U nas syn ma autizmus a mladsia dcera zdrava

meesha
17. máj 2020

@evka_s to je zajimave, fakt vsichni? 😱 nerikam, ze by mely vedet presne ktere geny kdy a za co zodpovidaji - to dosud nevi nikdo, ale: jednak riziko autismu u sourozencu je tusim 10x vyssi, za druhe uz se i zkoumaji konkretni geny a ma se obecne za to, ze genetika hraje velkou roli (my jsme treba byli ve studii a u nas se skutecne potvrdila pritomnost jednoho genu, ktery je spojovan s autismem)

K tematu: u nas i pres genetiku oba dalsi zdravi a vse ok

autor
17. máj 2020

Ďakujem....s týchto všetkých odpovedí má zatiaľ len jedna maminka obe detičky autistov.....ďakujem Vám za odpovede♥️♥️♥️♥️♥️

jankatusik
17. máj 2020

Poznám jednu mamičku ktorá má dvoch chlapcov a jedno dievčatko a všetci majú autizmus

autor
17. máj 2020

@jankatusik 😢😢😢tak to musí byť nesmierne ťažké pre rodičov....

meesha
18. máj 2020

A tak vis co, jediny co s tim muzes delat, je rozhodovat se podle objektivni statistiky. Takze kdyz si vezmes, ze riziko roste 10x, tak mas u kluka 10% sanci, ze bude auti, holky 2%. Takze mas 90-98%, ze bude ok. To mi prijde docela slusne, aby to stalo za risk. To te stejne tak muze potkat jakekoliv jine postizeni nebo problem. Nikdo na celem svete nema jistotu zdraveho ditete.

nini1010
18. máj 2020

Tak to pocujem.prvy krat.Kazdy koho poznam ze ma.autistu,resp.Aspergera nema chore aj druhe dieta.Dokonca ani nikto iny u nich v rodine to nema,to na margo dedicnosti 🤷‍♀️

zuzkalujza
18. máj 2020

Moja sesternica má 3 deti. Prvé zdravé, druhé s autizmom a tretie zdravé.

floren
18. máj 2020

Kamoška tak má, rozdiel 4 roky

jankatusik
18. máj 2020

Je to ťažké ale aspoň že majú skvelú maminku ktorá sa o nich s láskou stará.