Je vhodné zdieľať so škôlkou diagnostický záver zo správy od psychológa?

Zodpovedané
8. feb 2024

Dobrý deň,

dcére v predškolskom veku bolo zo škôlky doporučené diagnostické vyšetrenie u psychológa (podozrenie na PAS). Psychológ ma upozornil, že správa by sa nemala zdielať s predškolským zariadením, ale len s CPP (z dôvodu predĺženia predškolskej výchovy).

Je toto všeobecne zaužívaný postup?

Pýtam sa, lebo pani riaditeľka škôlky by rada videla správu. Vraj preto, aby vedeli ako ďalej pracovať s dcérkou. Správa obsahuje citlivé údaje od pôrodu, anamnézy, podrobný vývin dieťaťa.

Je riešením v tejto situácii zdielať so škôlkou len diagnostický záver zo správy?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Nevieme, kde ste absolvovali diagnostické vyšetrenie. V prípade, ak to bolo priamo špecializované centrum poradenstva a prevencie, zvyčajne sa viete rozhodnúť, komu sa správa posiela. Pokiaľ v psychologickej ambulancii, je na vás, či poskytnete výsledky, ale vopred pouvažujte nad nasledujúcimi otázkami a pripomienkami:

  • Škôlka vám odporučila návštevu psychológa kvôli podozreniu na PAS, takže mnohé informácie nebudú pre ňu nové.
  • Tým, že so škôlkou nebudete zdieľať dôležité informácie riskujete, že dcérke nenastavia správne predškolské vzdelávanie a nebudú prihliadať na jej osobitosti, lebo ich nebudú detailne poznať.
  • CPP i predškolské zariadenie sú viazané mlčanlivosťou, nemôžu zverejňovať citlivé informácie o vás, ani o vývoji vášho dieťaťa.

Navrhujeme, aby ste sa s riaditeľkou porozprávali o svojich obavách a našli kompromis, napr., že im odovzdáte len správu z CPP. Prípadne, že poskytnete správu z vyšetrenia k nahliadnutiu, ale nie k založeniu do spisu, resp. napr. v upravenom znení. Odporúčame, aby ste s nimi zdieľali minimálne popis priebehu vyšetrenia a diagnostický záver, ak sa bojíte zneužitia anamnestických a citlivých údajov.

Rozhodne sa o tom narovinu porozprávajte, ak ste danej škôlke zverili svoje dieťa, určite ste si skontrolovali, či ju majú radi, pekne sa k nej správajú a vychádzajú jej v ústrety. V tom prípade si môžete byť istá, že Vašim spoločným cieľom je dobro dieťaťa, takže určite nájdete správne riešenie.

S prianím príjemného večera

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.