Pokakávanie sa a klamanie 3-ročnej dcéry. Ako správne reagovať?

Zodpovedané
13. okt 2023

Dobrý deň,

3-ročná dcéra sa nám začala pokakávať a klamať o kakaní a cikaní. Pred 3 týždňami sme ešte fungovali úplne super, dcéra sama išla do kúpeľne, vycikala sa a vykakala sa sama. Iba na nás zakričala, aby sme ju prišli utrieť. Zlom prišiel vtedy, keď nastúpila do škôlky. Prvý týždeň bolo v škôlke zle, ale teraz sa do škôlky teš. Takže stres zo škôlky by som vynechala.

Problém je, že buď je už pokakaná v škôlke, keď prídeme po ňu o 15:30 a učiteľky o tom nevedia, lebo sú už vonku na dvore. Dcéra učiteľkám nepovie, že je pokakaná. Resp. prídeme domov a vykaká sa doma do nohavíc a nepovie nič. Spokojne sa hrá ďalej a nevadí jej hovienko.

Príklad z včerajška: Išla sa obliekať do pyžamka a všimla som si špinavé gaťky. Poslala som ju kakať na nočník alebo záchod. Vraj jej netreba. Následne som jej ukázala gaťky, že nech ide skúsiť kakať. Dali sme jej aj knižku. Manžel pri nej sedel v kúpeľni, lebo ho tam chcela. Vykakala dva malé bobky, tak sme to nechali tak. Ráno sme ju budili do škôlky a dcéra bola celá pokakaná.

Čo sa týka toho klamania, tak ju posielame cikať. Sadne na wc a kričí maminka cikala som - kakala som. Keď idem skontrolovať, tak v záchode nič nie je.

Čo máme robiť?

Ako reagovať na správanie našej dcérky?

Môže mať nejakú poruchu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

V prvom rade je dôležité zistiť dôvod odmietania a klamania. Môže to však byť náročné, nakoľko ide ešte o malé dieťaťa, ktoré má často problém vyjadriť svoje pocity. Skúste pouvažovať o nasledujúcich dôvodoch jej správania

1. Reakcia na škôlku - predsa len ide o zmenu prostredia, hoci sa adaptovala dobre. Je možné, že si ešte nevytvorila vzťah k učiteľkám, ani návyky, ktoré sú tam zaužívané. Napr. idú cikať pred spaním, ona s nimi, ale treba jej aj kakať a nevie ako to učiteľkám povedať. Je tam ešte príliš krátko.

2. Nestalo sa niečo v škôlke alebo doma, čo by ju vystrašilo? Mali sme prípad chlapčeka, ktorému staršie dieťa spláchlo záchod v škôlke, keď kakal a on potom dostal blok a nechcel tam chodiť na záchod. U nej to môže byť viazané celkovo na miestnosť, či už doma alebo v škôlke.

3. Nie je to snaha upútať pozornosť, hlavne ak má dcérka pocit, že keď je v škôlke, tak sa jej už menej venujete? Je od Vás odlúčená a myslí si, že takto dosiahne, aby tam nemusela chodiť. Ak ste jej vy alebo niekto iný povedali, že ak sa nebude "pýtať", tak do škôlky nemôže chodiť, je to možno jej obrana a snaha zostať s Vami doma.

4. Môže to byť aj neochota opustiť činnosť, ktorú robí. Dievčatko v jednom prípade sa tak venovalo hre, že ju odmietalo prerušiť, aj keď mu bolo treba ísť na záchod. Rodičia a učitelia na to prišli až neskôr.

Dieťa je komplexná osobnosť a môže ísť aj o kombináciu viacerých dôvodov. Je potrebné, aby ste sa o tom s ňou porozprávali v pokoji. Možno to nezistíte na prvý raz, ale po kúskoch, no musíte mať trpezlivosť. Taktiež jej skúste vysvetľovať fyzické dôsledky. Napr. že ju potom bude bolieť ritka, lebo ju bude mať podráždenú a vyštípanú, že je to nehygienické a mohla by ochorieť a podobne. Prejavte jej lásku a trpezlivosť, ale jemne a vhodnými slovami jej vysvetlite, že je to nesprávne aj voči Vám, lebo musíte tie veci prať a potom sa jej nemôžete toľko venovať.

Veríme, že sa to postupne upraví. V prípade potreby nás neváhajte kontaktovať.

S prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.