Ako zabránim ďalšiemu zamlčanému potratu?

Zodpovedané
23. sep 2019

Dobre deň,

v roku 2011 som mala prvý zamlčaný potrat. Potom v decembri 2012 sa mi narodil syn. Tehotenstvo som mala bezproblémové, až na zaver - kliešte.

Teraz pred 3 dňami som opäť mala zamlčaný potrat v 8. týždni. Idem na endokrinológiu a hematológiu. Mám 32 rokov a nikdy som okrem nepravidelného cyklu problémy nemala.

Aké vyšetrenia by sme ešte mali absolvovať, aby sa ďalšie tehotenstvo neskončilo opäť takto?

Čo môže byť ešte príčinou?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

všeobecne sa potratom končí 20 - 40 % tehotenstiev. Nie je možné úplne zabrániť výskytu potratov.

Pri opakovaní potratu sa realizujú vyšetrenia: genetika hematológia, imunológia, infekčné testy, hysteroskopia a poprípade iné.

Častokrát sa príčina potratu nezistí. Preventívne je možné podávať gestagény, nízkomolekulárne heparíny.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič