Budem môcť mať deti, keď mám tretí stupeň endometriózy?

Zodpovedané
1. okt 2019

Dobrý deň,

začiatkom roka som mala cystu, ktorá sa stále zväčšovala a bola nutná operácia. Predbežná diagnóza bola endometrióza. Operáciu som absolvovala v júni a po laparoskopii mi potvrdil doktor tretí stupeň tejto choroby.

Mám 23 rokov a dieťa sme hneď nechceli. Nasadili sme hormonálnu liečbu - antikoncepciu. Takmer každý deň ma zožiera pocit, či niekedy budem mať deti. S priateľom sme začali plánovať svadbu. Budúci rok končím školu a určite budeme chcieť bábätko.

Je ešte teraz predčasne robiť záver a či je isté, že budem mať problém otehotnieť?

Koľko po vysadení HAK máme čakať?

Koľko je v mojom prípade optimálna doba na prirodzene oplodnenie a po akej dobe mám hľadať pomoc?

Mám sa pri najbližšej gynekologickej prehliadke spýtať na test AMH?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vhodná je kontrola AMH a priechodnosť vajíčkovodov.

Vieme, že endometriózu nie je možné úplne odstrániť a pomaly bude rásť. Vhodné je otehotnieť čo najrýchlejšie.

Určite odporúčam návštevu centra asistovanej reprodukcie s odporučením postupu do budúcnosti.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič