Môžu kiahne u dospelého človeka spôsobiť neplodnosť?

Zodpovedané
7. sep 2019

Dobrý deň,

mám jedno dieťa a ešte pred jeho narodením pár mesiacov predtým manžel dostal kiahne. Zatiaľ neúspešne sa snažíme dosť dlho o druhé bábätko.

Môžu kiahne spôsobiť neplodnosť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak ste už prekonali kiahne v minulosti, tak máte protilátky a nehrozí, že znova ochoriete, alebo prenesiete kiahne na plod.

Bežné ovčie kiahne bez komplikácií nevyvolávajú ženskú a ani mužskú neplodnosť.

Riešenie u partnera je jednoduché, je potrebné zrealizovať spermiogram a podľa výsledku sa viete zariadiť.

Obaja môžete užívať vitamíny a pri snahe otehotnieť viac ako rok je potrebné to riešiť.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič