Aká je výška materskej pre SZČO, ktorá platila minimálne odvody?

Zodpovedané
19. máj 2024

Dobrý deň,

priateľ je SZČO, platí minimálne odvody. Nevyužil otcovskú dovolenku.

Mohol by 28 týždňov poberať materské zo sociálky a ďalej pracovať?

Je na ten čas oslobodený aj od platenia odvodov do SP?

Ja by som sa starala o dieťa, ale pozastavila by som poberanie rodičovského, aby mal na to nárok.

Ak by mu vyrátali viac ako je rodičovský, tak sa to oplatí?

Ďakujem

Dobrý deň,

v rámci SZČO môže vykonávať činnosť. SZČO nemusí platiť poistné na sociálne poistenie v období, v ktorom poberá materskú dávku.

Materská sa však prizná len vtedy, ak otec vie preukázať, akým spôsobom je postarané o dieťa v dobe, keď on pracuje. V tom čase sa však o dieťa nesmie starať matka. Napr. krátkodobo sa postará v danej chvíli teta, stará mama. Budú chcieť od neho vyjadrenie.

Vy požiadate o odňatie rodičovského príspevku najneskôr odo dňa, od ktorého si otec dieťaťa uplatní nárok na materské. Porovnajte si výšku RP s možnou výškou materskej.

Výšky dávok pre SZČO nájdete:
https://www.finsider.sk/ekonomika/zivnostnik-na...

S prianím pekného dňa,
Lenka