Aká je výška odvodov pri súbehu živnosti a trvalého pracovného pomeru?

Zodpovedané
4. jan 2023

Dobrý deň,

manžel zvažuje, že si v januári 2023 založí živnosť. Naďalej však bude zamestnaný na TPP. Ak dobre chápem, tak odvody do sociálky sa platia až po daňovom priznaní.

Musí manžel platiť odvody do zdravotnej poisťovne, pokiaľ je normálne zamestnaný?

Ak áno, stačia minimálne?

O akú výšku sa jedná?

Ďakujem

Dobrý deň,

vznik povinnosti platenia sociálnych odvodov sa posudzuje na základe podaného daňového priznania za celý rok.

V prípade súbehu TPP platí, že sa na SZČO nevzťahuje minimálny vymeriavací základ a tým povinnosť platiť minimálne mesačné preddavky na zdravotné poistenie. Ale ako SZČO si môže nastaviť mesačné preddavky do zdravotnej poisťovne v hocijakej výške, resp. žiadne.

Ak bude dosahovať vyššie príjmy zo živnosti, tak výsledkom ročného zúčtovania zdravotného poistenia môže byť nedoplatok. Čiže je na ňom, či bude platiť preddavky. Vypočítajú koľko má zaplatiť a odpočítajú preddavky, ak by nejaké platil. Záleží od základu dane za SZČO.

S prianím pekného dňa,
Lenka