Aká vysoká bude moja daň z prenájmu nehnuteľnosti?

Zodpovedané
5. apr 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom dane z prenájmu.

Výdaje:

  • hypotéka 359 eur
  • elektrina 190 eur
  • voda 50 eur
  • odpad 15 eur
  • internet 27 eur

Inkasovala by som 1 050 eur.

Aká vysoká bude moja daň z prenájmu nehnuteľnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak si danú nehnuteľnosť nezaradíte do obchodného majetku, môžete si ako daňový výdavok uplatniť len výdavky na riadnu prevádzku nehnuteľnosti. Napr. výdavky na energie vrátane výdavkov na ostatné služby. Do daňových výdavkov si v takomto prípade nemôžete zahrnúť napr. výdavky na poistenie nehnuteľnosti, daň z nehnuteľnosti, či úroky z hypotéky.

Ak si nehnuteľnosť zaradíte do majetku, tak potom si môžete okrem vyššie spomínaných výdavkov zahrnúť aj výdavky na poistenie prenajímanej nehnuteľnosti, daň z nehnuteľností, úroky z úverov a pôžičiek na zakúpenie prenajímanej nehnuteľnosti, výdavky na jej opravy a udržiavanie, výdavky na obstaranie prenajímanej nehnuteľnosti (formou odpisov), výdavky na technické zhodnotenie.

Uvediem príklad:
Príjem 12 mesiacov x 1 050 = 126 00 eur.
Výdaje: 190 + 50 + 15 + 27 = 282 x 12 mesiacov = 3 384 eur.

Sumu zdaniteľného príjmu z prenájmu nehnuteľností máte vo výške 12 100 eur (12 600 – 500) ako rozdiel medzi celkovými príjmami z prenájmu nehnuteľností a sumou 500 eur, ktorá je od dane oslobodená.
Výdavky vynaložené na dosiahnutie zdaniteľných príjmov z prenájmu nehnuteľností si môžete po prepočítaní uplatniť len vo výške 3249,66 eura [(12 100 : 12 600 =0,9603) x 3 384].
príjem - výdaje x 19%

12 100 - 3 249,66 = 8 850,34 x 19% = 1 681,56 daň za celý rok.

S prianím pekného dňa,
Lenka