Aké bude rozhodujúce obdobie pre výpočet podpory v nezamestnanosti?

Zodpovedané
9. nov 2022

Dobrý deň,

manžel je SZČO, platí si dobrovoľne poistné, vrátane poistenia v nezamestnanosti. Od apríla je na materskej dovolenke. Vo februári - marci budúceho roku by chcel ukončiť živnosť.

Aké bude v jeho prípade rozhodujúce obdobie pre výpočet DVZ?

Ďakujem

Dobrý deň,

základnou podmienkou nároku na dávku v nezamestnanosti je, aby poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti sa nezapočítava obdobie vylúčenia povinnosti platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti - v období nároku na materské.

Denný vymeriavací základ na určenie výšky podpory je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec (szčo) zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti, dosiahnutých v rozhodujúcom období, a počtu dní rozhodujúceho obdobia.

Rozhodujúce obdobie je obdobie dvoch rokov predtým ako sa zaradí do evidencie. Z tohto obdobia sa vylúči obdobie, za ktoré nebol povinný platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti - počas materskej.

Ak v marci 2023 ukončí živnosť a v 04/2023 sa zaeviduje, vymeriavací základ bude mať za obdobie 04/2021 - 04/2023. Vylúči sa mu obdobie na materskej a z tohto sa mu bude počítať podpora v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka