Aké oznamovacie povinnosti mi vyplývajú voči úradu práce a zamestnávateľovi?

Zodpovedané
22. apr 2024

Dobrý deň,

syn má 2 roky aj 3 mesiace. Muž plánuje ísť na otcovskú dovolenku a ja musím prerušiť rodičovskú dovolenku. Zamestnávateľ mi chce ponúknuť polovičný úväzok.

Aké oznamovacie povinnosti mi z toho vyplývajú voči úradu práce a zamestnávateľovi?

Budem pracovať pokiaľ bude muž na otcovskej dovolenke a po jeho skončení môžem opäť poberať rodičovský príspevok a zároveň pracovať na 1/2 úväzok pri práce z domu.

Môže syn chodiť do škôlky?

Ďakujem

Dobrý deň,

stačí sa so zamestnávateľom dohodnúť na dátume nástupu.

Požiadať o odňatie rodičovského príspevku je potrebné najneskôr odo dňa, od ktorého si otec dieťaťa uplatní nárok na materské. Po skončení poberania materskej otcom opätovne môžete požiadať o rodičovský príspevok, popri RP môžete neobmedzene pracovať a dieťa môže byť v škôlke.

Ak dieťa chodí do škôlky počas poberania materskej otcom, SP v takýchto prípadoch už posudzuje, že otec sa prestal starať po celý čas o dieťa. Podľa Sociálnej poisťovne je jeho povinnosťou túto skutočnosť oznámiť, mal by túto skutočnosť oznámiť hneď pri podávaní žiadosti do SP.

S prianím pekného dňa,
Lenka