Aké voľné živnosti existujú?

Zodpovedané
28. máj 2023

Dobrý deň,

potrebovala by som pomôcť s nejasnosťami popri založení živnosti.

Som čerstvá absolventka vysokej školy nadväzujúceho štúdia v ČR, trvalý pobyt mám na Slovensku. Na úrad práce som sa ešte nebola dobrovoľne registrovať (kvôli hľadaniu práce a že by mohol ešte štát za mňa hradiť zdravotné), pretože mám možnosť 100 % práce z domu, ale podmienkou je živnosť (pričom viem, že by som si v prvom roku hradila zatiaľ len zdravotné). Firma sídli v Česku, živnosť by som si zakladala na Slovensku s tým, že by som poskytovala služby (spravovala e-shop, písala články, robila preklady...).

Poradili mi, že si v rámci živnosti môžem dať rôzne predmety podnikania, napríklad nejaké marketingové činnosti.

Aké konkrétne voľné živnosti by ste mi odporúčili v prípade takéhoto poskytovania služieb?

A v prípade, že by napríklad zajtra elektronicky ohlásim svoju živnosť a bola by vybavená do 3 pracovných dní (spravidla tak uvádzajú trvanie vybavenia), kedy by som mohla vystaviť svoju prvú faktúru?

Plynú mi nejaké ďalšie povinnosti v súvislosti s takýmto poskytovaním služieb CZ firme so slovenskou živnosťou?

Neviem či sa to posudzuje ako zahraničný príjem potom do DAP, alebo ako to funguje, mám v tom trošku zmätok zo všetkých prečítaných článkov a rád.

Ďakujem

Dobrý deň

z pohľadu zaradenia a následného zdanenia príjmov podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov môže byť výkon prekladateľskej činnosti vykonávaný na základe:
1) Pracovnoprávneho vzťahu alebo dohody vykonávaných mimo pracovného pomeru = príjem zo závislej činnosti podľa § 5 podľa Zákonníka o dani z príjmov.
2) Zmluvného vzťahu uzatvoreného podľa Občianskeho alebo Obchodného zákonníka :

  • činnosť prekladateľa spadajúcu pod Živnostenský zákon, tieto príjmy sú príjmami podľa § 6 ods. 1 písm. b) Zákonníka o dani z príjmov.
  • Ak sú tieto činnosti nevykonávané sústavne a sú bez živnostenského oprávnenia, zaraďujú sa medzi ostatné príjmy podľa § 8 Zákonníka o dani z príjmov.
  • Preklad diela, ktoré je vytvorené v súlade s autorským zákonom, uvádzanými medzi príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. a) Zákonníka o dani z príjmov.
  • Činnosť znalcov, tlmočníkov a prekladateľov vykonávanú podľa zákona o znalcoch a tlmočníkoch a prekladateľoch uvádzanými medzi príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. c) Zákonníka o dani z príjmov.

Všeobecne rozlišujeme prekladateľov, tlmočníkov vykonávajúcich túto činnosť na základe:

  • Zákona o znalcoch a tlmočníkoch.
  • Autorského zákona.
  • Živnostenského zákona.

Zoznam znalcov, tlmočníkov a prekladateľov vedie ministerstvo.
Činnosť prekladateľov môže byť za určitých podmienok aj živnosťou podľa ustanovení živnostenského zákona. Živnostenský zákon ďalej uvádza, že živnosť na prekladanie a tlmočenie sa vydáva len v prípade, ak:

  • Sa na ich výkon nevzťahuje zákon o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch.
  • Nejde o využívanie výsledkov duševnej tvorivej činnosti chránených osobitnými predpismi (aj autorský zákon) ich pôvodcami vrátane vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady.

Takýto príjem je príjmom z podnikania vykonávaného na základe živnostenského oprávnenia podľa Živnostenského zákona uvádzaný medzi príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. b) Zákonníka o dani z príjmov.

Vy sa musíte zaradiť, do ktorej kategórie spadáte. Bude sa Vás týkať bod 2, pre Vás ideálne buď práv alebo tretia odrážka. Poslednú odrážku neviem či splníte. Zoznam voľných živností Vám prikladám do linku, máte ich s popisom konkrétnej činností.
https://www.minv.sk/swift_data/source/verejna_s...

Pokiaľ už ako živnostník dodávate službu do inej krajiny EÚ zdaniteľnej osobe, tak sa Vás týka aj Zákon o dani z pridanej hodnoty = §7a. Vzniká Vám povinnosť registrovať sa na daňovom úrade, a to vyplnením žiadosti elektronicky cez portál finančnej správy, prostredníctvom elektronickej komunikácii. Tú si vybavíte po ohlásení živnosti na Živnostenskom úrade, keď Vám oznámia DIČ, nájdete v linku. Žiadosť o registráciu pre pridelenie IČ DPH musíte podať ešte pred poskytnutím služby do zahraničia, až po pridelení vystavujete faktúry. Daňový úrad vydá rozhodnutie o pridelení identifikačného čísla pre DPH. Od dátumu pridelenia IČ DPH musíte toto číslo uvádzať na faktúrach a zároveň informovať zahraničného odberateľa na faktúre poznámkou, že sa jedná o Prenesenie daňovej povinnosti.

Návod na registrácie:
https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-s...
https://pfs.iam.financnasprava.sk/PREZ/idp/auth...
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

S prianím pekného dňa,
Lenka