Ako dosiahnuť maximálnu podporu v nezamestnanosti, ak som na reťazovej materskej?

Zodpovedané
21. máj 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala.

Ako dosiahnuť maximálnu podporu v nezamestnanosti, ak som na reťazovej materskej?

Z čoho sa vypočítava?

Ako dosiahnuť maximálnu podporu, ak som síce ešte zamestnanec ale už takmer 6 rokov doma?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením by ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. odpracované dni, čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie.

Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z pár dní čerpanej dovolenky, preplatenej nevyčerpanej dovolenky a prípadného odstupného. Takto sa môže navýšiť dávka v nezamestnanosti. Môže sa Vám ale alikvotne prepočítať maximálny vymeriavací základ v prípade, že daný mesiac by ste boli aj na RD nielen čerpali dovolenku. Pokiaľ by s čerpaním dovolenky zamestnávateľ súhlasil.

Záleží to aj od toho, či by ste za posledné dva roky pred evidenciou mala aj iný príjem.

S prianím pekného dňa,
Lenka